PRODUKT TYGODNIA: Ostropest plamisty mielony - Regeneracja wątroby

2016-04-13
Poznaj właściwości tej magicznej rośliny!
Ostropest plamisty (Silybum marianum)  jest rośliną z rodziny astrowatych. Występuje w Europie i Ameryce Północnej. Posiada właściwości lecznicze i występuje w różnych postaciach jako lek czy suplement diety, jednak najlepszą jego formą jest forma naturalna (ziarna, mielony).

Jakie są jego właściwości?
  •   zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby, nie dopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią
  •  wykazuje działania cytoprotekcyjne tzn. łagodzi stres oksydacyjny przywraca równowagę organizmu i zapobiega nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników
  • stosowany przy problemach z trawieniem, wzdęciami, odbijaniu, przy krwawieniu z jelita grubego oraz żylakach odbytu
  • zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych
  • obniża poziom cholesterolu we krwi
  • wzmacnia naczynia włosowate oraz pomaga utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi
  • łagodzi bóle głowy typu migrenowego, objawy choroby lokomocyjnej i morskiej
  • stosowany przez kobiety cierpiące na endometriozę, pomaga wyregulować czas krwawienia menstruacyjnego.

Swoje zastosowanie znalazł także w kosmetyce, jest składnikiem wielu szamponów i odżywek do włosów, balsamów, kremów. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się olej z ostropestu, który zapobiega przedwczesnemu procesowi starzenia się skóry oraz łagodzi jej stany zapalne. Nawilża i regeneruje naskórek, leczy trądzik i łuszczycę.



Jak stosować?


Zmiel ostropest pulsacyjnie w młynku do kawy, bądź gryź całe nasiona.
Ostropest należy stosować po 2-3 łyżeczki dziennie. Ostropest zmielony dodawaj jako dodatek do różnych soków warzywnych czy owocowych, sałatek, kefiru, jogurtu naturalnego lub maślanki. Posyp twarożek, ziemniaki, dodaj do herbaty... Sposobów jest mnóstwo. Efekty jego stosowania można zauważyć już po 2 tygodniach regularnego spożywania. Uważaj: Ostropest posiada właściwości lekko przeczyszczające.
Przeciwwskazania
Ostropestu plamistego nie należy stosować w celu leczenia ostrych zatruć. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się podawania leków na bazie ostropestu dzieciom poniżej 12 roku życia, jak również kobietom w czasie ciąży i czasie laktacji.






Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2016

Polecane

pixelpixelpixel