10 zalet Boraksu - dlaczego warto stosować Boraks w domu i ogrodzie?

2021-06-25
Bor to pierwiastek śladowy, naturalnie obecny w naszym środowisku. Boraks sól sodowa kwasu borowego, na jego bazie można stworzyć skuteczne preparaty czyszczące. Ma właściwości bakteriostatyczne, odkażające, grzybobójcze i silnie czyszczące. Wiele osób boi się boraksu z powodu jego drażniącego działania i toksyczności. Całkiem niepotrzebnie! Jeśli zachowamy odpowiednie środki ostrożności podczas jego stosowania - nic nam nie grozi. Jest składnikiem domowych mieszanek silnie czyszczących uporczywe zabrudzenia, plamy i osady
Z powodzeniem może być stosowany do usuwania przypaleń jako środek do odstraszania szkodników w ogrodzie. jest podstawowym składnikiem domowych środków do prania i do zmywarek. Ma wiele innych zastosowań o których piszemy na naszym BLOGU.

Borax – silny i skuteczny agent do zadań specjalnych

Kilka podstawowych informacji o Boraksie

Używane nazwy: Tetraboran sodu, sodium tetraborate decahydrate, czteroboran sodu dziesięciowodny, tetraboran disodu.

Wzór chemiczny: Na2B4O7∙10H2O

Właściwości chemiczne: Boraks to nieorganiczny związek chemiczny - sól sodowa kwasu borowego. Jest krystalicznym ciałem stałym, bezbarwnym, wietrzejącym na powietrzu i słabo rozpuszczalnym w wodzie (lepiej rozpuszcza się w gorącej wodzie powyżej temp. 60st C), w której tworzy zasadowy roztwór – pH ok. 9,2-9,4. W rozcieńczonych wodnych roztworach występuje głównie w postaci niezdysocjowanego kwasu borowego. Ta forma boraksu, którego używa się w gospodarstwie domowym, jest uwodniony. Zawartość pierwiastka boru w boraksie uwodnionym wynosi 11,4% (w kwasie bornym – 17,5%).

Pochodzenie i występowanie: Może być otrzymywany m.in. z minerałów kornitu i boraksu. Jednym ze źródeł boraksu jest boraks rodzimy Na2[B4O5(OH)4]∙8H2O. Obecnie największe pokłady boru znajdują się w Turcji, która jest największym eksporterem tego surowca i producentem boraksu, druga co do wielkości kopalnia boraksu znajduje się w Stanach Zjednoczonych Rio Tinto (Dolina Śmierci, Kalifornia).

Nazwa boraks pochodzi prawdopodobnie z języka arabskiego (od słowa „biały”). Pierwsze odkryte złoża położone były w Tybecie, na dnie wyschniętego jeziora, skąd Arabowie sprowadzali go Szlakiem Jedwabnym w VIII wieku n.e. W XV wieku był importowany do Europy (m.in. do wyrobu szkła) z Azji (gdzie używano go do produkcji ceramiki).

W powszechnym użyciu boraks jest stosunkowo krótko – w XIX wieku odkryto nowe złoża boraksu: we Włoszech, Turcji i Ameryce, dzięki czemu boraks staniał i upowszechnił się. Źródła boraksu są naturalne (m.in. dna sezonowych jezior. Boraks wydobywany ze źródeł naturalnych jest oczyszczany w procesie rekrystalizacji.


Bor jest podstawowym pierwiastkiem śladowym dla wzrostu roślin. W dużych dawkach może być szkodliwy dla roślin. Bor naturalnie występuje w wodzie morskiej, w stężeniu ok. 5 mg/B/l oraz słodkiej wodzie w stężeniu 0,01–0,4 mg/B/l.


Jak wygląda Boraks?

Boraks jest krystalicznym ciałem stałym, występuje w postaci krystalicznego drobnego proszku bezbarwny, należy go przechowywać w zamkniętym opakowaniu, gdyż szybko wietrzeje na powietrzu, jest słabo rozpuszczalny w wodzie.

Jakie właściwości i działanie ma Boraks?

Bor to pierwiastek śladowy, naturalnie obecny w naszym środowisku i diecie. Jest niezbędny do funkcjonowania naszego organizmu, m.in. do prawidłowego dysponowania wapniem i magnezem (zapobiega wydalaniu tych pierwiastków z moczem) oraz jest istotny w gospodarce hormonalnej.

W Polsce i nie tylko jest uznanym związkiem wspomagającym utrzymanie czystości w zgodzie ze środowiskiem. Na jego bazie można stworzyć skuteczne preparaty czyszczące.

Ma właściwości bakteriostatyczne, odkażające, grzybobójcze i silnie czyszczące.

Boraks wymaga ostrożności w stosowaniu, gdyż jego opary mogą być szkodliwe.

Zastosowanie boraksu jest wszechstronne: zarówno w przemyśle (szklarski, ceramiczny, kosmetyczny), jak i rzemiośle (lutowanie) oraz przy produkcji środków piorących oraz w laboratoriach chemicznych (substancja buforowa).

W medycynie niekonwencjonalnej stosuje się go w leczeniu m.in. grzybicy i artretyzmu, mimo że w powszechnym mniemaniu jest to trucizna. W wielu krajach jego sprzedaż jest zabroniona. W wielu maściach leczniczych i kosmetykach, a także niektórych środkach odkażających znajdziemy za to kwas borowy (mający wyższe stężenie boru).

10 powodów dlaczego warto mieć Borax w domu?

 

  • Boraks jest składnikiem domowych mieszanek silnie czyszczących uporczywe zabrudzenia, plamy i osady
  • Z powodzeniem może być stosowany do usuwania przypaleń
  • Jest bardzo skuteczny jako środek do udrożniania rur i odpływów
  • Jest podstawowym składnikiem domowych środków do prania i do zmywarek
  • Boraks to skuteczny środek do usuwania pleśni i grzybów w łazience i innych pomieszczeniach
  • Boraks neutralizuje i usuwa nieprzyjemne zapachy, może być stosowany jako odświeżacz powietrza
  • Stosowany jest do konserwacji i osuszania drewna
  • W ogrodzie przyda się do wzbogacania gleby oraz do odstraszania szkodników, a także jako naturalna alternatywa dla pestycydów
  • Boraks bywa pomocny także w warsztacie – z jego pomocą można pozbyć się rdzy i zaśniedzeń
  • Boraks może być stosowany do silniejszej dezynfekcji powierzchni – podłóg, sprzętów itp.

 

Środki ostrożności

Wiele osób boi się boraksu z powodu jego drażniącego działania i toksyczności. Całkiem niepotrzebnie! Boraks nie jest bardziej szkodliwy od soli kuchennej.

Jeśli zachowamy odpowiednie środki ostrożności podczas jego stosowania - nic nam nie grozi.

Pamiętajmy o 3 podstawowych zasadach podczas stosowania Boraksu:

1. Podczas używania boraksu, używajmy rękawiczek ochronnych.

2. Boraks przechowujemy w zamkniętym opakowaniu, w suchym, chłodnym miejscu niedostępnym dla dzieci.

3.Boraksu nie spożywamy, chronimy oczy i błony śluzowe, nie wcieramy w skórę.

Boraks jako domowy środek odstraszający mrówki

Sposobów na pozbycie się mrówek jest wiele - jedne są bardziej przyjazne dla środowiska, inne niestety, nie są dla niego obojętne. My polecamy prosty i sprawdzony sposób na odstraszenie mrówek z naszej posesji stosując Boraks. Są to metody stosowane powszechnie od wielu pokoleń na wsiach i gospodarstwach, stąd wiemy, że mogą być skuteczne. Jeśli zmagacie się z tym problemem - może spróbujcie sami.

Jak stosować mieszankę z boraksem na odstraszenie mrówek?

Należy zmieszać pół szklanki cukru (lub cukru pudru, jesli boraks mamy w formie bardzo drobnych kryształków) ze szklanką boraksu w proszku, dodać wodę - tyle, by powstała GĘSTA PAPKA. Powstałą mieszaninę wyłożyć - najlepiej w kilku małych pojemniczkach -  w miejscu pojawiania się mrówek.

Przygotowaną mieszankę należy umieścić na trasach, którymi chodzą mrówki. Mrówki zaczną roznosić środek do kolonii.Zazwyczaj zajmuje to kilka dni, po tym czasie owady nie powinny znów się pojawiać. Prewencyjnie można zostawić na stałe jeden pojemniczek i uzupełniać go świeżą mieszaniną w miarę potrzeby.

Stosując Boraks do odstraszania mrówek i innych szkodników warto pamiętać o tym, że jeżeli w pobliżu są tzw. gniazda satelickie czyli rozsiane inne mrowiska i kolonie, w tych miejscach również należy rozstawić mieszaninę z boraksem. Warto więc zanim przystąpimy do działania, dokładnie rozeznać się w terenie i sprawdzić ile wokół jest kolonii.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Ksylitol fiński Xylitol 1 kg - słodzik dla diabetyków

Ksylitol fiński Xylitol 1 kg - słodzik dla diabetyków

Cena regularna: 48,63 zł brutto45,99 zł brutto459.90 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 38,99 zł
Przejdź do produktu
Kwasek cytrynowy 1 kg - kwas do mycia warzyw i owoców

Kwasek cytrynowy 1 kg - kwas do mycia warzyw i owoców

Cena regularna: 37,30 zł brutto13,99 zł brutto139.90 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 14,49 zł
Przejdź do produktu
Soda oczyszczona + boraks - 2 x 1 kg ZESTAW Czysty dom

Soda oczyszczona + boraks - 2 x 1 kg ZESTAW Czysty dom

Cena regularna: 17,88 zł brutto16,99 zł brutto169.90 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 16,48 zł
Przejdź do produktu
Sól morska gruboziarnista 1 kg

Sól morska gruboziarnista 1 kg

6,99 zł brutto69.90 pkt.
Przejdź do produktu
pixelpixelpixel