DIY: Zrób sobie peeling - naturalne sposoby na piękne stopy i dłonie

Mówi się, że dłonie są naszą wizytówką i dziś już nikogo nie trzeba namawiać do pielęgnacji dłoni i paznokci, jednak o stopach często przypominamy sobie dopiero latem, kiedy przychodzi do założenia odkrytego obuwia. Pięknych i gładkich stóp nie odzyskamy w jeden dzień, dlatego watro zaplanować działania pielęgnacyjne i poświęcić kilkanaście minut dziennie, by po niedługim czasie móc pochwalić się zadbanym i estetycznym wyglądem. W Zielonej Esencji stawiamy na naturalne kosmetyki do pielęgnacji, dlatego przygotowaliśmy garść praktycznych porad i przepisów na domowe sposoby na pielęgnację stóp i dłoni.
Jak dbać o skórę stóp i dłoni?
Przede wszystkim ważna jest regularność. Nie wystarczy raz w tygodniu użyć pumeksu do stóp i obciąć paznokci.
O stopy i dłonie należy dbać kompleksowo i najlepiej ustalić sobie rytuał pielęgnacyjny, który będziemy powtarzać regularnie, np co drugi-trzeci dzień, wieczorem. Od czego zacząć rytuał pielęgnacyjny dla dłoni i stóp? Od relaksującej kąpieli, która odpręży i zmiękczy zrogowaciały naskórek i przygotuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Do przygotowania takiej kąpieli nie potrzebujemy nic specjalnego - wystarczy miska z wodą - letnią lub ciepłą.
W zależności od tego, jakich składników dodamy do wody, możemy uzyskać różne efekty pielęgnacyjne:
- kąpiel do stóp i dłoni kojąca – olejek lawendowy, sól morska lub himalajska;
- kąpiel do stóp i dłoni nawilżająca – sok wyciśnięty z cytryny, cynamon, oliwa z oliwek i szklanka mleka lub maślanki;
- kąpiel do stóp i dłoni relaksująca – olejek lawendowy, sól morska, mleko w proszku;
- kąpiel odżywcza – łyżka miodu, ekstrakt z wanilii lub olejek waniliowy, olej migdałowy lub orzechowe.
- kąpiel antybakteryjna do stóp - sól morska lub himalajska, olejek cedrowy i sosnowy, jałowcowy
Kąpiel taka powinna trwać około kwadransa, to wystarczy, by zmiękczyć naskórek i by przygotować skórę do peelingu.
Jak zrobić własny peeling do stóp i dłoni?
Peeling złuszczający martwy naskórek można zrobić samodzielnie, korzystając z produktów spożywczych dostępnych w każdej kuchni. Najlepiej działającymi i sprawdzonymi peelingami są te na bazie soli i cukru - odpowiednio nazywane - solnymi i cukrowymi. Do ich przygotowania wystarczy baza czyli sól lub cukier , składnik natłuszczający w postacie oleju np. kokosowego lub masła kosmetycznego oraz klika kropli olejku zapachowego. Oprócz bazy możemy dodawać takie składniki jak mleko, miód, ocet jabłkowy, esencja z zaparzonej wcześniej herbaty, mielone pestki, ziarna lub fusy z kawy i wiele innych naturalnych składników, które akurat mamy pod ręką. Należy pamiętać o jednej zasadzie - jeśli skóra jest bardzo przesuszona lepiej częściej stosować peelingi na bazie cukru, ponieważ sól może mieć właściwości lekko wysuszające i ściągające - konieczne wtedy jest zastosowanie po wykonanym peelingu kremu z zawartością mocznika lub innego silnie nawilżającego kosmetyku do stóp lub rąk.
Oto kilka najprostszych przepisów na peelingi do stóp i dłoni, które były sprawdzone i stosowane przez członków zespoły Zielonej Esencji
Korzenny peeling cukrowy rozgrzewająco-antybakteryjny
Składniki:
- pół szklanki cukru (może być również trzcinowy),
- 4 łyżki oliwy z oliwek lub 2 łyżki oleju kokosowego,
- łyżeczka miodu,
- płaska łyżka cynamonu mielonego lub 2 laski grubiej zmielonego cynamonu w laskach
- kilka kropli olejku eterycznego cynamonowego, olejku goździkowego lub korzennego
- sok wyciśnięty z połowy cytryny lub pomarańczy
Składniki połącz ze sobą w temperaturze pokojowej. Nanoś grubą warstwę mieszanki wmasowując w skórę w szczególności zwracając uwagę na miejsca, gdzie skóra jest najbardziej przesuszona. Wykonuj koliste ruchy, masj przez 5-7 minut. Następnie delikatnie opłucz ciepła wodą. Na koniec wysusz delikatnie ręcznikiem - nie pocieraj!
Solny peeling odświeżający do stóp
Peeling ten dobrze wpływa na tzw. ciężkie nogi, zmniejsza opuchnięcia krążenie krwi w stopach, co pomaga złagodzić bóle i znieść uczucie zmęczenia. doskonale odświeża, koi i lekko chłodzi, więc jest idealny na letnie upały.
Składniki:
- pół szklanki soli - morskiej lub soli himalajskiej
- 1 łyżka oleju kokosowego
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 2 łyżki sody oczyszczonej
- 1 łyżka oleju arganowego, macadamia
- 1 łyżka oleju rycynowego (opcjonalnie)
- klika kropli olejku eterycznego o zapachu mięty, eukaliptusa, ew. kamforowego
Zastosowanie
Nabierz porcję peelingu i nałóż na stopy. Masuj energicznie przez około 5-7 minut. Mocniej skup się na miejscach zgrubiałych np. pięty. Odczekaj z peelingiem na stopach 10-15 minut. Spłucz pozostałości letnią wodą. Zastosuj mocno nawilżający krem lub maskę.
Ocet jabłkowy idealna terapia na gładkie pięty
Kolejnym magicznym składnikiem pochodzącym z naszej kuchni jest ocet jabłkowy znakomicie zmiękcza stopy oraz pomaga się pozbyć suchego mocno zrogowaciałego naskórka. Dodatkowo nawilża, dezynfekuje, ma działanie przeciwgrzybicze i antyseptyczne.
Przepis na płukankę do stóp z octem jabłkowym:
Potrzebne będzie pół szklanki octu jabłkowego i kromka - najlepiej piętka chleba. Kromkę moczymy w occie i przykładamy do pięt i innych miejsc wymagających mocnego zmiękczenia. Aplikuj tę miksturę na przesuszoną i popękaną skórę pięt. Owiń stopy ręcznikiem, ściereczką nałóż ciepłe skarpety i pozostaw taki kompres na całą noc, aby składniki aktywne octu mogły skutecznie zadziałać. Rano dnia dobrze opłucz stopy i wsmaruj w nie krem nawilżający.
W naszym sklepie znajdziesz również wiele naturalnych gotowych kosmetyków do pielęgnacji stóp i dłoni, między innymi sole do kąpieli, kremy do rąk, kosmetyki pomagające usuwać zrogowaciały naskórek i wiele innych.