Dallmayr Crema Prodomo 1 kg kawa ziarnista
- Subtelna, szlachetna i pozbawiona goryczy kawa Crema Prodomo to kawa z gatunku Arabica. Najlepsza z ekspresu automatycznego, jednak przygotowana w sposób tradycyjny również smakuje wyśmienicie.
Dallmayr Prodomo to doskonałej jakości mieszanka wyśmienitych kaw wyżynnych z gatunku Arabica, pochodzących z najlepszych terenów uprawnych świata. Typowy smak zawdzięcza przede wszystkim ziarnom arabiki, pochodzącym z żyznych południowych prowincji Etiopii – praojczyzny kawy.
Dzięki delikatnemu i powolnemu prażeniu ta wyjątkowa mieszanka została zoptymalizowana, aby zapewnić wyjątkowe wrażenia organoleptyczne. Specjalnie rafinowana, aby uwolnić ją od goryczy. Jest to dość intensywna mieszanka z lekką dozą kwasowości, oraz niedużą zawartością kofeiny.
Najlepiej przyrządzać ją w ekspresie automatycznym. Po zmieleniu ziaren można ją zaparzyć w ekspresie kolbowym, przelewowym, kafeterce oraz w sposób tradycyjny.
Charakterystyka Dallmayr Crema Prodomo
Rodzaj kawy: ziarnista
Smak i aromat: subtelny, szlachetny, trwały aromat, pozbawiona goryczy
Stopień palenia: 3/5
Kwasowość: 3/5
Intensywność smaku: 4/5
Składniki
100% Arabika
Informacje dodatkowe
Przechowywać w suchym, zaciemnionym miejscu.
Masa netto: 1000 g
Dallmayr z siedzibą w Monachium jest firmą z ponad trzystuletnią historią, której wyroby są gwarancją wysokiej jakości, do której utrzymania to rodzinne przedsiębiorstwo o bogatej tradycji czuje się zobowiązane.
Gatunki kawy - Arabica i Robusta w porównaniu.
Spośród wielu różnych gatunków kawy dwa odgrywają szczególną rolę: Arabica (coffea arabica) i Robusta (coffea canephora). Stanowią one 98 procent surowej kawy produkowanej na całym świecie. Arabica pod względem smaku jest uznawana za bardziej szlachetną z tych dwóch gatunków, uprawianych na wysokości do 2200 m i zbieranych żmudnie ręcznie.
Im wyżej rośnie kawa, tym niższa jest średnia roczna temperatura, więc owoce kawy dojrzewają tam wolniej. W związku z tym mają więcej czasu na rozwinięcie smaru, aromatu i delikatnych kwasów.
Stopień palenia kawy
1. Od około 130°C składniki surowego ziarna widocznie się przekształcają. Zmienia ono kolor z zielonawego na żółtawy.
2. Bezpośrednio zanim nastąpi „first crack” w temperaturze około 190°C, ziarna są jeszcze zwarte, ale już jasnobrązowe. Od tej pory rozwijają się aromaty kawy.
3. Najjaśniejsze kawy prażone są odpowiednie na kawę filtrowaną. Mają często złożoną owocową nutę.
4. Średnio brązowe prażenie powstaje w temperaturze ok. 200°C. Błyszczy jako Café Crème lub mocna kawa filtrowana.
5. Ciemne, czarno-brązowe ziarna są typowe do przygotowywania jako espresso. Delikatniejsze kwasy owocowe w przeważającej części zanikają.
Pod wpływem prażenia ziarna otrzymują typowy brązowy kolor, kojarzony z kawą. W ciągu pierwszych minut powstają kwasy owocowe, które wraz z czasem prażenia coraz bardziej zanikają. To oznacza, że im dłużej prażone jest ziarno kawy, tym mniej kwasowy jest produkt końcowy. Dłuższe prażenie intensyfikuje kolor oraz smak ziaren. Te aromaty z prażenia tworzą typowy, przyjemnie gorzki smak espresso.