Karagen Kappa E407 - substancja zagęszczająca 100 g - Fit Food
- Karagen to substancja zagęszcająca, żelująca wykorzystywana przy produkcji kosmetyków, leków i żywności. Bardzo dobrze łączy się z nabiałem. Produkt bezglutenowy. Oznaczenie E407.
- Kraj pochodzenia: Hiszpania.
- Najlepiej spożyć przed: 02.2022
Co to jest karagen?
Karagen jest polisacharydem (węglowodanem), który nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym człowieka. Pozyskiwany jest z czerwonych alg (Rhodophyceae), które występują u wybrzeży Ameryki Północnej, Europy i Wielkiej Brytanii. Samo otrzymywanie karagenu nie jest zbytnio skomplikowane, można go także wytworzyć w warunkach domowych.
Jakie właściwości posiada?
Karagen jest substancją o właściwościach żelujących, zagęszczających stabilizujących i emulgujących.
Nie posiada smaku i zapachu.
Dobrze rozpuszczalny, dzięki temu wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. W żywności nie można używać formy zhydrolizowanej, ponieważ może być szkodliwa dla organizmu.
Nie zawiera glutenu.
Karagen w kosmetyce i farmaceutyce
Karagen wykorzystuje się do produkcji żeli, które stosuje się do unieruchomienia komórek bakteryjnych. W farmaceutyce karagenu dodaje się do produkcji antybiotyków. W lekach to jeden ze składników żelowych otoczek kapsułek.
W kosmetyce karagen służy jako substancja zagęszczająca i stabilizująca w szamponach, odżywkach lub pastach do zębów.
Karagen w żywności
W żywności karagen posiada oznaczenie E407. Wykorzystywany do uzyskania odpowiedniej struktury produktu, zapobiega rozwarstwieniu emulsji, wypełnia żywność dietetyczną, jako zamiennik skrobi i tłuszczu.
Karagenu używa się także do pieczywa, aby zachowało dłuższą świeżość. Bardzo dobrze łączy się z nabiałem, nadając produktom gęstość oraz zapobiega rozwarstwianiu. Dżemy posiadają bardziej galaretkowatą strukturę, natomiast przetwory mięsne posiadają powiększoną masę, przez co zostaje ograniczona ilość mięsa wykorzystana do produkcji.
Karagen można łączyć z innymi substancjami zagęszczającymi i żelującymi. Połączenie z mączką chleba świętojańskiego lub z mąką konjak powoduje wzmocnienie żelu, mieszanka staje się bardziej elastyczna i mniej krucha po rozmrożeniu. Karagen zwiększa także lepkość skrobi.
Jak używać karagenu?
Produkty bezmleczne
Do rozpuszczenia karagenu najlepiej używać miksera, blendera. Karagen jest trudno rozpuszczalny w zimnej wodzie.
W małej ilości wrzącej wody rozpuścić substancję, wlać do większej ilości chłodnego płynu, wymieszać. Po tym, podgrzać do 70°C w celu większego efektu zagęszczenia. Płynna konsystencja karagenu zostanie przywrócona po podgrzaniu w 40-70°C.
Produkty mleczne
Karagen należy dodawać bezpośrednio do wybranego produktu (jogurt, mleko, śmietana) i roztrzepać trzepaczką doprowadzając do jednolitej masy.
1 g karagenu na 100 g płynu, czyli:
- produkty bezmleczne: 0,1 – 1%
- produkty mleczne: 0,1 – 0,3%
- budynie 0,5%
- słodkie mieszanki: należy pamiętać, że karagen najpierw trzeba rozpuścić, a na końcu dodać cukier, ponieważ jego dodatek osłabi karagen do wiązania wody.
Składniki
karagen E407, regulator kwasowości chlorek potasu, dodatek standaryzujący dekstroza, substancja zagęszczająca guma ksantanowa
Informacje dodatkowe
Przechowywać w suchym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Możliwa obecność glutenu, gorczycy, orzechów, selera, sezamu i soi.
Masa netto
100 g