PRZEPISY: Piernik staropolski - Marcepan bez cukru

2020-12-22
Druga część przepisu na naszego pysznego Piernika staropolskiego. Tym razem przedstawimy Wam przepis na nadzienie - masa marcepanowa, marcepan bez cukru! Zapraszamy do zapoznania się z naszym autorskim przepisem!

Nasz piernik już upieczony i przełożony powidłami smażonymi oraz marcepanem.
Tak jak obiecałam w poprzednim artykule przedstawiam przepis na zdrowy, własnoręcznie zrobiony marcepan.

Co to jest marcepan?

Marcepan to nic innego, jak zmielone migdały z dodatkiem amaretto (lub aromatu), cukru i wody. Wystarczą tylko 3 składniki, aby móc cieszyć się pyszną słodyczą.  Sam proces tworzenia marcepanu jest banalnie prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności. A czego potrzebujemy do takiego marcepanu? 

MIGDAŁY – AMARETTO (wersja alkoholowa) lub AROMAT MIGDAŁOWY – CUKIER PUDER lub ERYTRYTOL, KSYLITOL – WODA

W sklepach dostępne są najczęściej migdały w skórkach i płatki migdałowe, jednak można już spotkać na półkach migdały blanszowane (obrane ze skórek) lub migdały zmielone (mąka migdałowa). Najwygodniejsza i najszybsza forma to oczywiście mąka migdałowa, jednak ambitnym osobom, które stawiają sobie wyzwania na pewno przyjdzie pomysł na zrobienie takiej mąki własnoręcznie. Ale pamiętaj! Musisz posiadać solidny  blender, który poradzi sobie z twardymi orzechami!

Migdały w skórkach - przed obróbką należy zalać migdały wrzącą wodą i odstawić na 10-15 minut. Po czasie zauważymy, że łupinki zrobią się pomarszczone. To znak, że migdały należy odcedzić, przelać zimną wodą i obrać naciskając na środek orzecha. Obrane migdały odstawić do wysuszenia, zmielić.

Migdały blanszowane i płatki migdałowe nie wymagają obróbki. Wystarczy zmielić je na mączkę, jednak trzeba pilnować stopnia zmielenia, aby nie zaczęło wytwarzać się masło migdałowe.

Gdy już mamy mąkę migdałową lub zmielone migdały przystępujemy do mieszania i ugniatania naszej masy marcepanowej. 

Składniki na masę marcepanową

  • 200 g mąki migdałowej
  • 200 g erytrytolu (można dodać mniej lub więcej, to zależy od słodyczy, jaką chcemy uzyskać)
  • 50-70 ml amaretto (amaretto dajemy według własnego smaku, można zrobić pół na pół z wodą)
  • ciepła woda (do konsystencji)

Erytytol należy zmielić w blenderze na puder. Do miski wsypać mąkę, erytrytol w pudrze, dodać amaretto (wodę) wymieszać łyżką po czym zacząć ugniatać dłońmi masę marcepanową.

Jeżeli wyczuwamy, że masa jest zbyt sucha dodajemy łyżeczkę wody. Konsystencję marcepanu musimy wyczuć sami. Masa nie może być zbyt sucha, ponieważ będzie kruszyć się przy wałkowaniu. 

Płyny warto dodawać stopniowo. 

Od siebie polecam używać silikonowych pomocników: maty i wałka, masa nie klei się do silikonowych przedmiotów i jest bardzo łatwa do wałkowania. 

Do mojego marcepanu dodałam także 1 płaską łyżeczkę gumy ksantanowej, która absorbuje wodę. Marcepan jest bardziej zwarty. Gumę wsypałam na samym początku.

Podczas przekładania pierników polecam posmarować blaty np. dżemem lub powidłami (cienka warstwa) na których chcemy ułożyć naszą masę marcepanową. Dzięki temu marcepan przyklei się do ciasta i nie sprawi problemu podczas krojenia. 

Takim marcepanem przełożyłam piernika, który teraz nabiera „mocy” do dekoracji. Dodatkowo użyłam domowych, smażonych powideł, bez dodatku cukru. 

Przełożony piernik odkładamy ponownie do chłodnego miejsca, a dzień przed podaniem dekorujemy polewą czekoladową.

W naszym sklepie dostępne są świetne aromaty spożywcze, które także można dodać do marcepanu. Dzięki temu uzyskamy oryginalne smaki masy. Taką masę trzymamy w lodówce, zawiniętą w folię spożywczą. Marcepan można wykorzystać na wszelkie sposoby np. słynne kartofelki marcepanowe obtoczone w kakao lub baton marcepanowy oblany czekoladą gorzką

Na zakończenie zapraszam na nasz profil Facebook, pochwalcie się swoimi zdrowymi wypiekami!

Zielona Esencja życzy Wam Zdrowych, Wesołych i Rodzinnych Świąt!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixelpixelpixel