Kultury bakterii do sera gouda Browin - na 50 L mleka
- Kultury bakterii do sera gouda to idealnie dobrana mieszanka bakterii fermentacji mlekowej, która umożliwia zrobienie domowego sera typu gouda. Aktywność: 1U. Masa kultur bakteryjnych może się różnić w zależności od ich aktywności.
Kultury bakterii do sera gouda to idealnie dobrana mieszanka bakterii fermentacji mlekowej, która umożliwia zrobienie domowego sera typu gouda.
Aktywność: 1U
Masa kultur bakteryjnych może się różnić w zależności od ich aktywności.
Ilość: 1 opakowanie na 50 litrów mleka
Zalety produktu
- domowe serowarstwo na wyciągnięcie ręki - bakterie mezo - termofilne, do serów półtwardych i twardych pomogą rozpocząć przygodę z serowarstwem.
- ser gouda własnego wyrobu - kultury bakterii do sera gouda pozwolą na wykonanie żółtego, półtwardego sera we własnej kuchni.
- jedno opakowanie pozwoli na wykonanie sera z 50 L mleka
- dojrzewanie w 4 tygodnie - gouda jako ser dojrzewający wymaga cierpliwości.
- przechowuj w lodówce - okres terminu trwałości uwzględnia możliwość transportu produktu w temperaturze poniżej 30°C do 7 dni.
Uwaga! Okres terminu trwałości uwzględnia możliwość transportu produktu w temperaturze poniżej 30°C do 7 dni.
Sposób użycia
W przypadku mleka świeżego "od krowy" zaleca się wykonanie pasteryzacji w temperaturze ok. 65°C przez 30 minut.
6 L mleka wlej do garnka i podgrzej do temperatury 33°C. Odmierz ok. 0,5 g bakterii i rozpuść w kieliszku w niewielkiej ilości letniej wody. Całość dodaj do mleka i dokładnie wymieszaj. Pozostaw pod przykryciem na około godzinę.
Po tym czasie — jeśli użyłeś mleka kupnego niskopasteryzowanego — dodaj ok. 1 g sypkiego chlorku wapnia, a następnie podgrzej mleko do 38°C oraz dodaj ok. 0,6 g podpuszczki suszonej, rozpuszczonej w kieliszku letniej wody. Całość wymieszaj. Wyłącz grzanie.
Po upływie około 50 minut skrzep pokrój w kostkę o boku 1-2 cm i delikatnie zamieszaj. Pozostaw na 10-15 minut, aby serwatka zaczęła się oddzielać. Po tym czasie odlej ok. 20-30% serwatki, a w jej miejsce dolej wodę o temperaturze ok. 30-35°C.
Następnie cały czas mieszając, dogrzewaj powstające ziarno do 40-45°C w ciągu 20-30 minut, aż będzie ono na tyle elastyczne, że pod naciskiem sklei się w ręku. Odlej serwatkę do poziomu ziarna, a następnie przełóż je do chusty serowarskiej i umieść w prasce do sera.
Tak powstały ser pozostaw na około 12 godzin w temperaturze pokojowej, co jakiś czas obracając i dociskając go w prasce. Po tym czasie ser wyjmij, przełóż do solanki (0,5 L wody + 0,5 L serwatki + 180 g soli) i pozostaw na 8 godzin.
Następnie wyjmij ser z solanki, przełóż na podkład serowarski i pozostaw przez dobę do osuszenia w temperaturze pokojowej, obracając go co kilka godzin.
Ser przechowuj w lodówce. Kiedy wytworzy się na nim skórka, zabezpiecz ją powłoką lub woskiem serowarskim. Pozostaw ser do dojrzewania na minimum 4 tygodnie w temperaturze 8-12°C.
Składniki
Lactococcus lactis subsp. lactis, Lactobacillus lactis subsp. cremoris, Lactococcus lactis subsp. lactis biovar. diacetylactis, Leuconostoc mesenteroides subsp. cremoris, Streptococcus thermophilus, laktoza
Informacje dodatkowe: Przechowywać z dala od zasięgu dzieci. Przechowywać w temperaturze < 4°C.