Żywe kultury bakterii do śmietany 1 g (2 fiolki) Zakwaska - Vivo
- Zakwaska przeznaczona do produkcji zdrowej, domowej śmietany, której zawartość tłuszczu zależy od naszych preferencji.
Zakwaska do śmietany to starter do przygotowania domowej śmietany. Domowa śmietana jest smaczna, a jej właściwości odżywcze są cenne dla organizmu. Nie zawiera zbędnych dodatków i tłuszczów roślinnych i nie jest poddawana obróbce termicznej.
Przygotowując śmietanę za pomocą zakwaski sami decydujemy o jej kaloryczności, wybierając śmietankę do ukwaszenia, o takiej zawartości tłuszczu jaka nam odpowiada. Do ukwaszenia śmietany możemy wykorzystać oferowaną w sklepach śmietankę, ale warto posłużyć się również mlekiem o np. 6% zawartości tłuszczu. W ten sposób otrzymamy ukwaszony produkt, który będzie miał wartość kaloryczną 2,5 razy mniejszą niż 20% śmietanka.
Kultury bakterii domowej śmietany
Lactococcus lactis ssp. cremoris - szczep rozwijający się w mleku daje kremową konsystencję i śmietankowy smak.
Lactococcus lactis ssp. diacetylactis - szczep rozwijający się w mleku nadaje mu kwaśno-słodki i specyficzny smak.
Lactococcus lactis ssp. lactis - przy ukwaszeniu mleka dodaje kwaśny przyjemny smak, aktywnie zakwaszający na początku ukwaszania. Produkuje aktywny antybiotyk – nizinę.
Streptococcus salivarius ssp. thermophilus - rozwija się w mleku przy wyższych temperaturach (37 – 40°C), tworzy gładką, kremową konsystencję gęstego skrzepu, o przyjemnym smaku i zapachu sfermentowanego mleka. Ma wysoki wskaźnik lepkości.
Zastosowanie zakwaski do śmietany
Dzięki zakwasce do śmietany można ukwasić tyle śmietany, ile tylko chcemy, a do tego potrzebujemy:
- od 0,5 do 3l dostępnej w sklepach śmietanki pasteryzowanej
- śmietanki kupionej od rolnika
- mleko nieodtłuszczone od 4% tłuszczu (pasteryzowanego). Pamiętaj, jeżeli użyjesz mleka, to śmietana będzie rzadsza.
Sposób przygotowania
1. Śmietankę lub mleko nieodtłuszczone wlej do naczynia, a następnie podgrzej w kąpieli wodnej do temperatury 37°C. Łaźnię wodną wykonać można w następujący sposób: wodę w większym naczyniu doprowadzić należy do wrzenia, a następnie do większego naczynia wstawiamy mniejsze naczynie ze śmietanką i podgrzewamy do odpowiedniej temperatury.
2. Następnie zakwaskę do śmietany napełnij do połowy mlekiem lub wodą o temp. pokojowej, zakręć zakrętkę i wstrząśnij do rozpuszczenia się proszku. Sprawdź czy proszek się rozpuścił. Wlej zawartość fiolki do śmietanki i zamieszaj.
3. Naczynie ze śmietanką i bakteriami przykryj, okryj kocem i odstaw na 6–8 godzin w ciepłe miejsce. Po tym czasie wstaw do lodówki.
4. Gotową śmietanę przechowuj w lodówce w temperaturze +2 do 8 °C do 5 dni.
Dwie łyżki gotowej śmietany możesz użyć do zaszczepienia kolejnej porcji śmietanki lub mleka pełnotłustego (proces ten możesz powtórzyć 2 razy, potem użyj nowej Zakwaski).
WARTO WIEDZIEĆ: Ukwaszona śmietana ze śmietanki 36% to francuski przysmak crème fraîche.
Składniki
maltodekstryna, liofilizowane szczepy bakterii: Lactococcus lactis, Lactococcus cremoris, Lactococcus diacetylactis, Streptococcus thermophilus
Informacje dodatkowe: Przechowywać w temperaturze od +2 do +8°C. Może zawierać śladowe ilości laktozy. Dokładna wartość odżywcza śmietany uzyskanej domowo zależy od mleka lub śmietany, jakiej użyjemy do przygotowania.