Żywe kultury bakterii dla Wegan i Wegetarian 2 g (2 fiolki) Zakwaska do Vegurtu - Vivo
- Zakwaska do Vegurtu to starter z probiotycznymi kulturami bakterii. Idealna propozycja dla wegan! Do zastosowania z napojami roślinnymi.
Zakwaska do Vegurtu to starter z probiotycznymi kulturami bakterii. Dzięki niemu z łatwością można przygotować domowy wegański jogurt.
Zakwaska zawiera 12 szczepów stanowiących silną i urozmaiconą florę żywych kultur bakterii.
Co to jest Vegurt?
Vegurt to alternatywna, wegańska propozycja dla jogurtu umożliwiająca dostarczenie organizmowi cennych żywych kultur bakterii. Jogurt można przygotować na bazie napojów roślinnych (sojowy, migdałowy, kokosowy itp.).
Sposób przygotowania wegejogurtu z zakwaską do Vegurtu
Starter zawiera 1 g liofilizowanych bakterii. Każdy przeznaczony jest do ukwaszenia od 1 do 2 litrów napoju.
Składniki do przygotowania Vegurtu:
- zakwaska do Vegurtu
- napój sojowy
- naczynie do fermentacji (garnek, słoik, gruby koc do izolacji, urządzenie jogurtownica, Thermomix
- termometr kuchenny
1. Naczynia umyć, wyparzyć wrzątkiem.
2. Podgrzać napój do temperatury 38-42°C i dodać zawartość startera. Ukwaszanie metodą okrywając naczynie np. kocem, zakwaskę dodać do napoju o temperaturze 42°C. Sprawdzić temperaturę napoju przed dodaniem zakwaski (użyć termometr do żywności np. bezdotykowy).
3. Po dodaniu kultur bakterii naczynie dokładnie owinąć grubym kocem lub ręcznikiem. Zapewnić ciepłe warunki ukwaszania, pilnując aby naczynie nie było narażone na przeciągi i wychłodzenie. Aby skutecznie ukwasić VEGURT należy utrzymać temperaturę ukwaszania przez 8-14 godzin.
4. Po tym czasie sprawdzić czy VEGURT się ukwasił. Jeśli nie, przedłużyć ukwaszanie o 2-3 godziny dbając o ciepłe otoczenie (jeśli zawartość naczynia nie jest już odpowiednio ciepła można wstawić naczynie do piekarnika nastawionego na ok 40°C).
5. Po ukwaszeniu naczynie z VEGURTEM wstawić do lodówki do schłodzenia na minimum 3 godziny. Gotowy przechowywać w lodówce do 5 dni.
Ulubione dodatki np. świeże owoce, orzechy, miód dodać tuż przed spożyciem. Ukwaszanie VEGURTU w jogurtownicy lub innym urządzeniu - należy postępować według instrukcji producenta urządzenia.
Warto wiedzieć
- najlepszym napojem do domowego Vegurtu jest napój sojowy - bakterie dobrze namnażają się, dzięki temu można uzyskać smaczny jogurt, bez zbędnych dodatków
- napoje tj. migdałowy, kokosowy, owsiany również nadają się do Vegurtu, jednak aby uzyskać odpowiednią gęstość, należy dodać roślinny zagęszczacz np. skrobię ryżową, kukurydzianą, pektyny, agar. Ilość zagęszczacza zależy od wielu czynników, dlatego tez warto skorzystać z gotowych przepisów. Im większy udział wody w składzie, tym więcej trzeba użyć roślinnego zagęszczacza.
- do uzyskania Vegurtu z większą ilością białka można użyć napojów roślinnych z większą ilością tego składnika (do kupienia w sklepach internetowych). Im wyższa zawartość białka w napoju, tym większa gęstość ukwaszonego Vegurtu.
Składniki
maltodekstryna, liofilizowane szczepy bakterii: Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus, Lactobacillus acidophilus (NCFM®), Lactobacillus paracasei (Lpc-37), Bifidobacterium lactis (Bi-07), Bifidobacterium lactis (Bl-04), Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium infantis, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus pentosus, Lactobacillus plantarum
Informacje dodatkowe
Przechowuj w suchym miejscu w oryginalnym, zamkniętym opakowaniu w temperaturze od +2 do +8°C przez 12 miesięcy. Chroń przed światłem i dostępem dla dzieci. Całą zawartość startera zużyj natychmiast po otwarciu. Zakwaski nie przechowuj w otwartym opakowaniu.