Pasta sezamowa znana jest jako tahina, tahini lub masło sezamowe. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych składników kuchni Dalekiego i Bliskiego wschodu.
Pasta sezamowa nie zawiera w swoim składzie oleju palmowego, soli i cukru.
Jak powstaje tahini?
Pasta sezamowa powstaje poprzez zmielenie lub ucieranie delikatnie podprażonych nasion sezamu indyjskiego, a jego konsystencja przypomina masło orzechowe.
Jak smakuje tahini?
Tahini można poznać po intensywnym aromacie z wyczuwalną nutą orzechową. Tahina jest gęsta i oleista, w smaku delikatnie gorzka (w wyniku prażenia) i mocno sezamowa.
Sposób spożycia
Sezam w polskiej kuchni dodaje się głównie do dań orientalnych. Sezam wykorzystuje się także przy produkcji słodkich przekąsek, chałwy i sezamków. Pasta sezamowa stanowi nieodłączny składnik pochodzącej z Egiptu lub Libanu, a znanej na całym świecie, pasty z ciecierzycy – hummusu.
Pasta sezamowa posłuży nam do zrobienia:
- dip hummus, baba ghanoush
- do ciasta, deserów, lodów, kulek mocy i domowej chałwy
- sałatki, pieczone i grillowane warzywa, bakłażany, kuskus
Składniki
100% pasta z sezamu, prażone ziarna
Wartość odżywcza w 100 g
Wartość energetyczna 2781 kJ / 673 kcal
Tłuszcz 59,9 g - w tym kwasy tłuszczowe nasycone 6,66 g
Węglowodany 2,1 g - w tym cukry 1,6 g
Błonnik 7,9 g
Białko 27,4 g
Sól** 0,03 g
**zawartość soli wynika wyłącznie z obecności naturalnie.
Informacje dodatkowe: Produkt może zawierać śladowe ilości orzechów. Przechowywać w temperaturze pokojowej. Po otwarciu spożyć w ciągu 3 miesięcy. Olej z sezamu na powierzchni pasty jest zjawiskiem naturalnym. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik.
Masa netto: 500 g