Nasiona sezamu białego to tajemnicze ziarenka, które kryją w sobie wspaniały orzechowy zapach i gorzkawy smak. Sezam uznawany jest za jedną z najstarszych roślin uprawnych, a jego głównym zastosowaniem była produkcja oleju, który jest wyjątkowy ze względu na swoje właściwości - nie jełczeje w warunkach gorącego klimatu.
Sezam biały to przede wszystkim źródło oleju, który według licznych badań posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. Olej sezamowy szczególnie polecany jest weganom i wegetarianom, ponieważ zawiera spore ilości białka roślinnego.
Zastosowanie sezamu, czyli jak jeść sezam?
Nasiona sezamu są bardzo popularnym dodatkiem do potraw w kuchni azjatyckiej. To przede wszystkim główny składnik sushi, ale także innych dań orientalnych. Ziarna sezamu można dodawać:
- do domowego pieczywa,
- do domowych słodyczy w postaci sezamków lub chałwy,
- nasionami, jak i kiełkami można doprawiać sałatki owocowe, warzywa i ziemniaki,
- w formie posypki do kurczaka, to wspaniała orzechowa panierka,
- do fasolki szparagowej i innych dań chińskich,
- do sosu sezamowego, który można wykorzystać do dań z drobiem,
- do produkcji domowego oleju sezamowego,
- do przygotowania przyprawy gomasio, czyli zdrowego zamiennika soli. To prażone nasiona sezamu z dodatkiem soli. Przyprawa jest niezwykle aromatyczna i znana w diecie makrobiotycznej, czyli diecie rozgrzewającej, szczególnie polecanej w okresie jesienno-zimowym. Gomasio polecana jest także osobom, które chcą ograniczyć spożycie soli.
Przyprawa gomasio - przepis
- 10 łyżeczek sezamu
- 1 łyżeczka soli
Sól podprażyć na suchej patelni, dodać nasiona sezamu i dalej prażyć do uzyskania pięknego aromatu prażonego sezamu. (Uwaga, aby nie spalić ziarenek!). Mieszankę przesypać do miseczki w celu odparowania i przestygnięcia. Zupełnie zimną przyprawę ucierać w moździerzu, następnie przesypać do słoiczka.
Na pewno każdy słyszał o paście tahini, która powstaje ze zmielonych nasion sezamu. Jej konsystencja jest gęsta i kremowa, to przede wszystkim główny składnik hummusu - pasty z kuchni bliskowschodniej. Hummus powstaje z ciecierzycy, oliwy z oliwek, czosnku i pasty sezamowej. Dodatkowo można wzbogacić go o dodatkowe przyprawy lub warzywa, a także w słodkie dodatki typu czekolada, ksylitol, erytrytol. Dzięki temu uzyskamy przepyszną pastę do chleba, na tosty lub naleśniki.
Składniki
100% ziarno sezamu łuskanego
Wartość odżywcza w 100 g
Wartość energetyczna - 2781 kJ / 673 kcal
Tłuszcz - 59,9 g
- w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 6,66 g
Węglowodany - 2,1 g
- w tym cukry - 1,6 g
Błonnik - 7,9 g
Białko - 27,4 g
Sól* - 0,03 g
*Zawartość soli wynika wyłącznie z obecności naturalnie występującego sodu.
Informacje dodatkowe
Przechowywać w chłodnym, suchym i wolnym od zapachu miejscu. Nie zawiera konserwantów, bez GMO.
Masa netto: 500 g
Wygodne mocne opakowania
Wszelkie surowce roślinne, kasze, mąki, zioła, herbaty, suszone owoce i warzywa, które oferujemy w naszym sklepie ze zdrową żywnością, pakujemy w wysokiej jakości opakowania typu doypack, które:
- są bezpieczne i dopuszcza się je do bezpośredniego kontaktu z żywnością,
- są mocne i szczelne, dzięki czemu zawartość nie wywietrzeje i na długo zachowa świeżość, aromat i cenne właściwości,
- posiadają strunowe zamknięcie, co jest bardzo funkcjonalne, szczególnie w przypadku sypkich produktów,
- mają rozłożyste dno, dzięki czemu bez trudu utrzymują się w pozycji stojącej i nie przewracają się.
Alergeny
Produkt może zawierać alergeny tj. gluten, orzeszki ziemne i inne orzechy, sezam, soję. Niektóre produkty naturalnie nie zawierają glutenu, ale nie jesteśmy w 100% zapewnić o całkowitym braku alergenów mimo wszelkich starań z racji pakowania w Naszym zakładzie produktów zawierających alergeny.