Drożdże suszone instant włoskie Lievito 100 g - Caputo - piekarskie
- Drożdże suszone to zamiennik prasowanych drożdży. Bardzo łatwe w przygotowaniu, bez wyrastania. Służą do wypieku pieczywa, ciast, ciasteczek i pączków. Źródło witamin z grupy B oraz mikro i makro składników.
Drożdże suszone Levito producenta Caputo to produkt wysokiej jakości. Pozyskiwane są wyłącznie z włoskiej melasy.
Idealne do wyrobu miękkich ciast, posiadają wysoką zdolność fermentacji.
Drożdże dodajemy bezpośrednio do mąki, do składników suchych.
7 g suszonych drożdży to 25 g drożdży świeżych
Co to są drożdże ?
Drożdże to mikroorganizmy z gatunku Saccharomyces cerevisiae – w odpowiedniej temperaturze wywołują fermentację alkoholową. Jest ona możliwa dzięki zawartym w nich enzymom.
Na świecie można wyróżnić ok. 30 gatunków drożdży, z dużą liczbą odmian.
Jakie drożdże piekarskie wyróżniamy?
Najbardziej znane i powszechnie stosowane są drożdże piekarnicze, które dzielimy na:
Drożdże piekarskie prasowane
-
barwa kremowa, możliwie najjaśniejsza, z dopuszczalnym szarym odcieniem i brunatnymi krawędziami, które powstają na wskutek wysychania
-
specyficzny smak, bez posmaku obcego lub kwaśnego
-
swoistym zapachem, bez zapachu octowego
-
ścisłą konsystencją, umożliwiającą przełamywanie
Drożdże prasowanie należy przechowywać w chłodnym miejscu. W temperaturze powyżej 50°C i przy mrożeniu poniżej -18°C drożdże ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu.
Drożdże piekarskie suszone
-
barwa kremowa, z dopuszczalnym odcieniem szarym
-
specyficzny smak, bez posmaku obcego i kwaśnego
-
swoistym zapachem, bez zapachu octowego
-
konsystencją w postaci jednorodnych drobin
Drożdże suszone zawierają tylko 6% wody, dlatego też należy przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu.
Jakie właściwości posiadają drożdże piekarskie?
Warto zauważyć, że tłuszcz zawarty w drożdżach należy do tłuszczów wielonienasyconych, dlatego korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową organizmu. Dodatkowo 100 g drożdży zawiera ok. 7 g regulującego pracę jelit błonnika.
Drożdże znane są z wysokiej zawartości witamin z grupy B, w szczególności ryboflawiny (B2) oraz kwasu foliowego (B9). Bogate źródło licznych mikro i makro składników. Dostarczają sód, potas, ponadto wapń, fosfor, magnez, żelazo oraz cynk i mangan.
Zastosowanie drożdży piekarskich w kuchni
Drożdże od wieków służyły do wypieków chleba i ciast, jako składnik zaczynu. Wydzielanie dużych objętości dwutlenku węgla, towarzyszące przeprowadzanej przez nie fermentacji, spulchnia i podnosi ciasto.
Ciasto drożdżowe i drożdżówki to przykład popularnego, słodkiego ciasta, którego smak, zapach oraz konsystencja związane są z użyciem drożdży.
Saccharomyces cerevisiae nadają się także do spożycia bezpośredniego, jako wegetariański (a nawet wegański) substytut wątróbki czy móżdżku albo sera.
Zastosowanie drożdży piekarskich w kosmetyce
Drożdże mają zdolność hamowania wydzielania łoju i ograniczenia powstawania zaskórników dlatego też, drożdże są surowcem stosowanym w produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej i łojotokowej, ale także do zregenerowania np. cery poszarzałej. Drożdże opóźniają efekty starzenia i ze względu na zawartość siarki maja działanie antybakteryjne. Niszczą zatem bakterie żyjące na skórze.
Drożdże polecane są także w walce z rozstępami skórnymi i w pielęgnacji paznokci i włosów. Drożdże w wspierają porost włosów wzmacniają łamliwe i osłabione paznokcie. Włosy stają się miękkie i gęste.
Jednak pamiętaj!
Nie spożywamy surowych drożdży! Przed wypiciem trzeba je sparzyć, inaczej będą wciąż aktywnie pobierać witaminy z naszego organizmu!
Składniki
drożdże piekarskie (Saccharomyces), emulgator (E491)
Informacje dodatkowe
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, nie wystawiać na słońce. Temperatura przechowywania nie może przekraczać 25C.
Masa netto
100 g