
Z naszego bloga




Drożdże suszone instant są dodatkiem do wypieków tj. pączki, faworki, ciasta drożdżowe oraz pieczywo. Nie wymagają specjalnego przechowywania, wystarczy zapewnić im szczelne, suche miejsce. Drożdże dodajemy bezpośrednio do mąki, do składników sypkich.
Drożdże Instant Green Essence 200 g są sprzedawane jako 2 opakowania po 100 g, aby zapewnić dłuższą trwałość i jakość produktu.
Drożdże to mikroorganizmy z gatunku Saccharomyces cerevisiae – w odpowiedniej temperaturze wywołują fermentację alkoholową. Jest ona możliwa dzięki zawartym w nich enzymom. Na świecie można wyróżnić ok. 30 gatunków drożdży, z dużą liczbą odmian. Ze względu na zastosowanie drożdże dzieli się na grupy: drożdże kefirowe, odżywcze, piekarnicze, piwne, winne
Najbardziej znane i powszechnie stosowane są drożdże piekarnicze, które dzielimy na:
barwa kremowa, możliwie najjaśniejsza, z dopuszczalnym szarym odcieniem i brunatnymi krawędziami, które powstają na wskutek wysychania
specyficzny smak, bez posmaku obcego lub kwaśnego
swoistym zapachem, bez zapachu octowego
ścisłą konsystencją, umożliwiającą przełamywanie
Drożdże prasowanie należy przechowywać w chłodnym miejscu. W temperaturze powyżej 50°C i przy mrożeniu poniżej -18°C drożdże ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu.
barwa kremowa, z dopuszczalnym odcieniem szarym
specyficzny smak, bez posmaku obcego i kwaśnego
swoistym zapachem, bez zapachu octowego
konsystencją w postaci jednorodnych drobin
Drożdże suszone zawierają tylko 6% wody, dlatego też należy przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu.
Drożdże od wieków służyły do wypieków chleba i ciast, jako składnik zaczynu. Wydzielanie dużych objętości dwutlenku węgla, towarzyszące przeprowadzanej przez nie fermentacji, spulchnia i podnosi ciasto.
Ciasto drożdżowe i drożdżówki to przykład popularnego, słodkiego ciasta, którego smak, zapach oraz konsystencja związane są z użyciem drożdży.
Saccharomyces cerevisiae nadają się także do spożycia bezpośredniego, jako wegetariański (a nawet wegański) substytut wątróbki czy móżdżku albo sera.
W naszym sklepie dostępne są drożdże piekarskie 100 g do pieczenia w formie wysuszonej. Po zalaniu ich wodą odzyskują aktywność i nadają się jako rozczyn do ciast.
Szybki chleb drożdżowy z naczynia żaroodpornego
- 750 g mąki pszennej (można wymieszać z żytnią typ 720 lub orkiszową typ 700)
- 7 g suszonych drożdży piekarniczych (lub 25 g świeżych, pamiętajmy o zaczynie)
- 1 łyżka cukru
- 500 ml ciepłej wody
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżki oleju
1. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy suszone drożdże, cukier, sól, olej – mieszamy. Dolewamy stopniowo wodę, cały czas mieszając (mikserem lub ręcznie). Ciasto wyrabiamy min. 10 min.
(w przypadku świeżych drożdży robimy zaczyn – drożdże mieszamy z cukrem do płynnej konsystencji, wlewamy 1/3 szklanki ciepłej wody, wsypujemy 3 łyżki mąki – odejmujemy ze składników w przepisie; mieszamy odstawiamy do wyrośnięcia na ok 10 min.; po wyrośnięciu przelewamy do mąki).
2. Po wyrobieniu ciasto odkładamy do miski, posypujemy lekko mąką zakrywamy folią i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1 h.
3. Przygotowujemy naczynie w którym będziemy piec nasz chlebek. Naczynie musi mieć pojemność 3 litry, ewentualnie można podzielić ciasto na pół. Otrzymamy dwa mniejsze bochenki.
4. Puste naczynie wstawiamy do piekarnika, ustawiamy 220°C i nagrzewamy.
5. Gdy chleb urośnie, ponownie go zagniatamy do jego uformowania po czym do nagrzanego naczynia wkładamy bochen, nacinamy, nożem w kilku miejscach.
6. Chleb wstawiamy, pod przykryciem, do piekarnika. Temperaturę zmniejszamy do 200°C. Pieczemy przez około 30 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę i dopiekamy chlebek kolejne 20-25 minut.
7. Studzimy na kratce.
Drożdże mają zdolność hamowania wydzielania łoju i ograniczenia powstawania zaskórników dlatego też, drożdże są surowcem stosowanym w produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej i łojotokowej, ale także do zregenerowania np. cery poszarzałej. Drożdże opóźniają efekty starzenia i ze względu na zawartość siarki maja działanie antybakteryjne. Niszczą zatem bakterie żyjące na skórze. Drożdże polecane są także w walce z rozstępami skórnymi i w pielęgnacji paznokci i włosów. Drożdże w wspierają porost włosów wzmacniają łamliwe i osłabione paznokcie. Włosy stają się miękkie i gęste.
Maseczka z drożdży
- 1 łyżeczka "drożdże piekarskie" - 1 łyżka maślanki
Produkty mieszamy ze sobą i nakładamy na twarz. Maskę trzymamy ok 20 min., cera nabierze blasku.
Drożdże do picia
1-2 łyżki drożdży piekarskich zalać szklanką gorącego mleka. Parzyć pod przykryciem przez 5 minut, osłodzić miodem i wypić. Taki napój można pić codziennie. Na pewno zauważymy różnicę w wyglądzie.
Jednak pamiętaj! Nie spożywamy surowych drożdży! Przed wypiciem trzeba je sparzyć, inaczej będą wciąż aktywnie pobierać witaminy z naszego organizmu!
drożdże (98,5%), emulgator: E472e, E491, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy
Wartość energetyczna: 335 kcal
Tłuszcz: 0,3 g
Węglowodany: 26 g
Błonnik: 0,0 g
Białko: 52,0 g
Sól: 0 g
Przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Drodzy Klienci,
w związku z obecnym poruszeniem na rynku spożywczym chcieliśmy poinformować, że Nasz asortyment pochodzi z wielu miejsc na świecie. Dzięki wieloletnim współpracom ze sprawdzonymi producentami możemy zapewnić różnorodność i wysoką jakość produktów.
Mając na uwadze obecną sytuację przy każdym z produktów pochodzenia ukraińskiego dopisaliśmy adnotację. Dzięki temu dajemy Wam wybór.
Wszelkie surowce roślinne, kasze, mąki, zioła, herbaty, suszone owoce i warzywa, które oferujemy w naszym sklepie ze zdrową żywnością, pakujemy w wysokiej jakości opakowania typu doypack, które:
Produkt może zawierać alergeny tj. gluten, orzeszki ziemne i inne orzechy, sezam, soję. Niektóre produkty naturalnie nie zawierają glutenu, ale nie jesteśmy w 100% zapewnić o całkowitym braku alergenów mimo wszelkich starań z racji pakowania w Naszym zakładzie produktów zawierających alergeny.