Świeże i nieprzetworzone nasiona Szałwii hiszpańskiej, rośliny, która pochodzi z centralnej i południowej części Meksyku i Gwatemali. Niepozorne ziarenka cechują się neutralnym smakiem i zapachem. Zanurzone w płynie (np. w mleku migdałowym) przyjmują jego smak i zapach. Dzięki temu można je dodawać praktycznie do wszystkiego - zup, sosów, zdrowych deserów czy smoothie.
Jakie właściwości posiadają nasiona chia?
Nasiona chia w swoim składzie zawierają kwasy Omega-3 i kwasy Omega-6, które odgrywają szczególną rolę w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Cechują się także wysoką zawartością wapnia.
100 gram nasion chia zawiera 2 razy więcej wapnia, niż mieści się w szklance mleka. Nasiona są bogate w fosfor, który pomaga zachować zdrowe kości i zęby i cynk, który poprawia stan włosów i cery. Inne minerały, które znajdziemy w tych niepozornych ziarenkach to żelazo i magnez.
Nasiona chia pozwalają na długo zachować sytość, dzięki czemu wspomagają odchudzanie
Nasiona chia bogate są w błonnik, który nie jest trawiony przez organizm, ale przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego (m.in. pomaga w zaparciach). Kiedy nasiona chia zostaną zalane wodą lub innym płynem, zaczynają pęcznieć (zwiększają swoją wagę nawet 10 - krotnie) i wytwarzają żel, który daje poczucie sytości, opóźnia trawienie węglowodanów i zwalcza napady wilczego głodu. Zjadając namoczone nasiona, dostarczamy organizmowi więcej wody, a tym samym, przyczyniamy się do nawilżenia tkanek.
Jaka jest porcja dzienna nasion chia?
Dziennie zaleca się spożywać 15 g (około 1 łyżka stołowa).
Jak jeść nasiona chia?
Namoczone w płynie - ciekawym sposobem spożywania nasion chia jest moczenie ich w mleku roślinnym. W ten sposób uzyskuje się pudding, który można ozdobić ulubionymi owocami.
Jak przygotować nasiona chia w mleku?
2 pełne łyżki nasion chia - zalewamy niepełną szklanką mleka, dodajemy łyżkę syropu z agawy, dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki na 15 minut. Po upłynięciu tego czasu ponownie dokładnie mieszamy, rozbijając przylegające do siebie ziarenka. Czynność tę powtarzamy jeszcze raz i dopiero kiedy jesteśmy pewni, że nasiona chia są dokładnie wymieszane i w naszym mleku nie ma skupisk przylegających do siebie ziarenek, odstawiamy pudding na całą noc do lodówki. Rano mamy piękny gęsty deser, który można ozdobić ulubionymi owocami.
Gotowane nasiona chia - nasiona chia można dodać do gotującej się zupy lub ugotować wraz z płatkami owsianymi, dokładnie tak jak gotuje się owsiankę. Należy pamiętać, że ugotowane nasiona mają mniej składników odżywczych niż przyjmowane na surowo lub zalane zimnym mlekiem.
Chia spożywane na surowo - nasiona chia można spożywać na surowo, dodając np. do jogurtu czy do serka wiejskiego. Spożywając surowe nasiona chia, trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu.
Nasiona chia w kuchni
Dodaj do smoothie
Nasiona chia są świetnym dodatkiem do owocowych, warzywno - owocowych koktajli. Sprawią, że napój będzie bardziej odżywczy dla organizmu. Popularnym napojem przygotowywanym w Ameryce Środkowej jest Chia Fresca. Jego przygotowanie jest proste- wystarczy 2 łyżeczki nasion zalać szklanką wody niegazowanej i dodać sok z limonki.
Przygotuj zdrowy pudding
Pudding z nasion chia jest pomysłem na pożywne śniadanie lub zdrowy deser. Pudding można udekorować ziarnami słonecznika, orzechami, migdałami, ulubionymi owocami.
Dodaj do wypieków
Ziarenka chia, obok sezamu, słonecznika, nasion lnu są świetnym dodatkiem do wypieków. Można dodać je do chleba, bułeczek, ciasta i ciasteczek.
Wyhoduj kiełki
O tym, że kiełki są zdrowe i pożywne nie trzeba nikogo przekonywać. Można je wyhodować z nasion chia. Wystarczy rozłożyć ziarenka na wyłożonym gazą naczyniu i nawadniać. Po kilku dniach kiełki są gotowe do spożycia.
Zamień jajko na... nasiona chia
Nasiona chia moga stanowić znakomitą alternatywę dla jaj. Jedna zmielona łyżka nasion w połączeniu z trzema łyżkami wody (łączenie zajmie kilkanaście minut) zastąpi jedno jajko. Taka mieszanka sprawi, że składniki dobrze się połączą i ciasto nie będzie się rozpadać.
"Pudding z malinami"
- 2 łyżki nasion chia
- 1 łyżeczka syropu z agawy
- 1 niepełna szklanka mleka roślinnego
2 łyżki nasion chia zalać mlekiem roślinnym i dodać syrop z agawy. Dokładnie wymieszać i włożyć do lodówki na 15 minut. Po upłynięciu tego czasu ponownie mieszamy, tak by rozbić wszystkie skupiska ziarenek chia. Zostawić w lodówce na całą noc. Udekorować świeżymi malinami.
Składniki
100% nasion chia
Wartość odżywcza w 100 g
Wartość energetyczna: 1861 kJ / 443 kcal
Tłuszcz: 30,74 g - w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 3,33 g
Węglowodany: 7,72 g - w tym cukry: 0,0 g
Błonnik: 34,4 g
Białko: 16,54 g
Sól*: 0,04 g
*Zawartość soli wynika wyłącznie z obecności naturalnie występującego sodu.
Informacje dodatkowe
Nasiona chia naturalnie nie zawierają glutenu, nie są też w żaden sposób konserwowane, nie zawierają GMO.
Masa netto: 1000 g = 1 kg
Wygodne mocne opakowania
Wszelkie surowce roślinne, kasze, mąki, zioła, herbaty, suszone owoce i warzywa, które oferujemy w naszym sklepie ze zdrową żywnością, pakujemy w wysokiej jakości opakowania typu doypack, które:
- są bezpieczne i dopuszcza się je do bezpośredniego kontaktu z żywnością,
- są mocne i szczelne, dzięki czemu zawartość nie wywietrzeje i na długo zachowa świeżość, aromat i cenne właściwości,
- posiadają strunowe zamknięcie, co jest bardzo funkcjonalne, szczególnie w przypadku sypkich produktów,
- mają rozłożyste dno, dzięki czemu bez trudu utrzymują się w pozycji stojącej i nie przewracają się.
Alergeny
Produkt może zawierać alergeny tj. gluten, orzeszki ziemne i inne orzechy, sezam, soję. Niektóre produkty naturalnie nie zawierają glutenu, ale nie jesteśmy w 100% zapewnić o całkowitym braku alergenów mimo wszelkich starań z racji pakowania w Naszym zakładzie produktów zawierających alergeny.