Rukiew wodna - ogrodowe superfood - nasiona 0,2 g - Toraf
- Rukiew zaliczana jest do typu roślin, które określa się mianem “superfoods”, czyli żywności niezwykle bogatej w składniki odżywcze. Rukiew można dodawać do sałatek, zup, kanapek, tostów, koktajli.
Rukiew wodna jest typową płożącą się rośliną wyjątkowo lubiącą podmokłe i mocno nawodnione tereny. To jeszcze dość mało popularna u nas roślina, ale warto się nią zainteresować ze względu na cenne walory odżywcze. Jej smak jest dość wyrazisty, podobnie jak smak rzeżuchy. Rukiew można dodawać do sałatek, zup, kanapek, tostów, owocowo-warzywnych koktajli, a także innych potraw.
Najważniejsze informacje o nasionach Rukwii Wodnej marki Toraf
Nazwa botaniczna: Nasturtium officinale
Opakowanie: 0,2g
Wysiew do doniczek na parapecie okiennym: przez cały rok
Wysiew do doniczek: I-XII
Wysiew do gruntu: III-VI
Rozstawa: 10-15x20cm
Roślina mało wymagająca ale przy uprawie w pojemnikach wymaga bardzo obfitego podlewania - nadaje się na tereny podmokłe. potrzebuje najbardziej, to wilgoć i ciepło.
Rukiew zaliczana jest do typu roślin, które określa się mianem “superfoods”, czyli żywności niezwykle bogatej w składniki odżywcze. Rukiew wodna bywa czasem nazywana rzeżuchą wodną - wyglądu przypomina rozbudowaną rzeżuchę lub drobną sałatę. Należy do rodziny kapustowatych, podobnie jak brokuł, kalarepa; ma błyszczące, ciemnozielone liście, na które składają się niewielkie owalno-sercowate listki o długości do 2,5 cm.
Częścią jadalną są podobne w smaku do rukoli całe surowe młode rośliny i liście, bogate w witaminy, minerały i inne substancję aktywne. Aromatyczne i pikantne liście rukwi wodnej czasem są też porównywane w smaku do liści pieprzycy siewnej czy gorczycy.
Jak sadzić Rukiew Wodną?
Rukiew rośnie niesamowicie szybko, pierwszego zbioru będzie można dokonać już w ok. 3 tygodnie od jej posadzenia. Następnych, w zależności od pory roku, co 4 tygodnie latem i co 8 tygodni zimą.
Zbiór wygląda tak, że ścinamy, licząc od wierzchołka, fragmenty pędów o długości 8–15 cm. Roślina mało wymagająca ale przy uprawie w pojemnikach wymaga bardzo obfitego podlewania - nadaje się na tereny podmokłe. To, czego do wzrostu potrzebuje najbardziej, to wilgoć i ciepło. Zdecydowanie najlepiej rozrośnie się w czystej wodzie płynącej o pH 7,2 i głębokości ok. 5 cm. Ale zadowolić ją może także bardzo wilgotna gleba.
Gdy zdecydujemy się na uprawę z nasion, to należy wysiać je do doniczek wypełnionych perlitem, wermikulitem lub ich mieszanką, bądź też do kostek wełny mineralnej. Gdy siewki te będą miały ok. 3 tygodni, przesadzamy je do basenów, na poletka lub w rynny uprawowe w rozstawie 15 × 20 cm.