LEKSYKON PRZYPRAW: Złoto faraonów, czyli czarnuszka we własnej osobie
Pochodzenie: tereny Europy oraz północna Afryka, w klimacie suchym, subtropikalnym, a także umiarkowanym; uprawiana w południowej części Polski
Wygląd: kwiaty niebieskie, nasionka małe, czarne, roślina jednoroczna o wysokości 20-40 cm.
Smak: silny zapach, ostry smak
Zastosowanie: przyprawa, nalewki, miody, olej, krople do nosa
Czarnuszka co to jest?
Czarnuszka, czyli Niella Sativa L., jest siewną rośliną z rodziny jaskrowatych. Charakteryzuje się błękitnymi kwiatami, które zdobią nierzadko ogrodowe rabaty oraz wzbogacają bukiety. Ta ozdobna roślina ma również swoje drugie oblicze, jej nasionka stosowane są wykorzystywane jako przyprawa i lecznicze ziele. Ukryte w owocu, tzw. mieszku, a ze względu na swój wygląd i smak nazywane są także „czarnym kminkiem”.Roślina znana już była w Starym Testamencie, także Hipokrates odnotował wzmiankę na temat czarnuszki. W starożytności uważano, że czarnuszka "potrafi wyleczyć wszystko oprócz śmierci", w związku z tym znalazła zastosowanie w lecznictwie, jako specyfik na niemalże wszystkie choroby. Czarnuszka siewna nazywana jest również „złotem faraonów”. Legenda głosi, że buteleczka z olejem z czarnuszki została znaleziona w grobowcu Tutenchamona.
Jedno nasionko, a tak wielka moc
Nasiona czarnuszki są bogate w cenne składniki. W 100 g czarnuszki siewnej znajdziemy 400 kcal oraz:-
białka (16 g) –zawierają aż 8 z 9 niezbędnych aminokwasów, tj. fenyloalaninę, izoleucynę, leucynę, lizynę, metioninę, treoninę, tryptofan i walinę
-
witaminy – A, E, B1, B6, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach stanowią co najmniej 0,2% oleju tłustego
-
węglowodany (50 g)
-
wodę, związki mineralne, sole – wapnia, magnezu, żelaza, sodu, potasu, fosforu, manganu, selenu, miedzi i cynku
-
tłuszcze (33 g) – może zawierać do 2,5% olejku eterycznego i do 50% nienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie linolowy, oleinowy, eikozadeinowy)
- błonnik (0,5 g)
-
fosfolipidy i fitosterole
-
kwas linolowy aż 60%
-
kwas oleinowy – około 25%
-
kwas alfa-linolenowy – około 1%
-
kwas eikozadienowy - rzadko spotykany
KUP w SKLEPIE Czarnuszka ziarno
Czy czarnuszka to prawdziwe „Złoto faraonów” ?
Czarnuszka w postaci surowej (ziarno) i jako oleju, zawiera bardzo dużo prozdrowotnych właściwości:
|
|
Jak jeść czarnuszkę?
Intensywny, aromatyczny i ostry smak nie każdemu odpowiada., dlatego też aby przyzwyczaić organizm do jej smaku, należy zacząć od małych porcji, najlepiej łącząc je z jakimś posiłkiem. Przed spożyciem nasion można je ugotować lub wyprażyć na patelni, a następnie zmielić i potraktować jako przyprawę do posiłków. Można także przygotować napar lub odwar ze zmielonych nasion czarnuszki. Olej z czarnuszki można wymieszać z miodem, sokiem malinowym czy sokiem z cytryny. Amatorzy nabiału mogą także dodać kilka kropli oleju z czarnuszki do mleka, kefiru czy jogurtów. Wiele osób traktuje także olej z czarnuszki jako dodatek do kawy czy herbaty.
Czarnuszkę można stosować także w postaci naparów, nalewek, ziołomiodu, a zewnętrznie jako składnik maseczek i peelingów.