DIY: Zrób sobie ekologiczną pastę do zębów bez fluoru

2020-08-07
Sklepowe środki do czyszczenia jamy ustnej zawierają oprócz fluoru wiele drażniących i niezdrowych dla naszego organizmu składników. Do tego pakowane są w zaśmiecające nasze środowisko opakowania. Jeśli chesz, możesz zrobić samodzielnie w domu swoją własną pastę do zębów, która doskonale czyści i jest całkowicie nieszkodliwa. W tym wpisie znajdziesz też przepis na jadalną pastę do zębów dla dzieci.

Jak zrobić ekologiczną pastę do zębów?

Pastę do zębów bez fluoru zrobioną w domu mogą używać również dzieci – jest łagodna i nie zawiera chemii. Możesz przygotować jej więcej – zachowując podane proporcję i trzymać w zamkniętym słoiczku obok umywalki. Dzięki temu zminimalizujesz zużycie opakowań.

Potrzebujesz:

  • 3 łyżki sody oczyszczonej
  • ewentualnie nieco wody mineralnej do uzyskania pożądanej konsystencji  • wodę możesz też zastąpić wodą utlenioną lub sokiem z cytryny – uzyskasz dzięki temu bardziej wybielający efekt

przepis-na-domowa-paste-do-zebow-blog-zielonaesencja

Zmieszaj składniki do uzyskania konsystencji podobnej do pasty do zębów – nie powinna być zbyt gęsta. Trzymaj w zamkniętym pojemniku - wykorzystaj do przechowywania szklany słoik po konfiturach - to bardzo w nurcie Zero-Waste!

Najlepiej sporządzaj nową pastę raz w tygodniu, by nie straciła swoich właściwości.
 
Przepis na jadalną ekologiczną pastę do zębów dla dzieci

Możesz przygotować smakowitą pastę do mycia zębów dla dzieci używając zamiast soli łyżki ksylitolu - działa bakteriobójczo i przeciwdziała próchnicy - i naturalnego aromatu do ciast, np. o smaku truskawki lub czekolady – dzięki takiej mieszance mycie zębów sprawi maluchom frajdę, a Ty nie będziesz się martwić nawet, jeśli przez przypadek połkną pastę – jest jadalna!


Pamiętaj - wiele sklepowych produktów codziennego użytku, w tym kosmetyków i preparatów do codziennej higieny - możesz zrobić samodzielnie w domu używając bezpiecznych i ekologicznych składników. Działają skutecznie, są neutralne dla środowiska naturalnego i nie generują tylu odpadów. Zacznij od małych zmian w swoim domu, a może zmienisz swoje życie!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixelpixelpixel