Co to jest olej kokosowy?
Olej kokosowy Extra Virgin nierafinowany - olej tłoczony na zimno, który posiada przepiękny zapach kokosa.
Do 26°C przyjmuje postać stałą (wyglądem przypomina smalec), natomiast po przekroczeniu tej temperatury zamienia się w płynny tłuszcz (konsystencja oleju).
Olej kokosowy jest zdrowy i niezwykle wydajny. Posiada wiele zastosowań zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce.
Jak powstaje nierafinowany olej kokosowy?
Olej kokosowy otrzymuje się z twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. W pierwszej kolejności miąższ jest rozdrabniany, a w następnej tłoczony w niskiej temperaturze. Dzięki temu, że jest tłoczony na zimno, zachowuje wszystkie wartości odżywcze.
Olej kokosowy- bogactwo cennych kwasów tłuszczowych
93% składu oleju, to kwasy tłuszczowe nasycone (kwas laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, stearynowy, kaprylowy, kaprynowy), pozostałe 7% stanowią kwasy tłuszczowe jednonienasycone (oleinowy Omega-9 i linolowy Omega-6). To właśnie te składniki sprawiają, że olej jest tak cenny.
Kwas laurynowy, który jest głównym składnikiem oleju (50%), posiada właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne.
Olej kokosowy- olej roślinny idealny do smażenia
Dostępność do różnego rodzaju olejów jest ogromna. Rynek wzbogacany jest o coraz to nowsze produkty, jednak nie każdy wie, na jakim oleju można smażyć.
Do smażenia nie nadają się oleje roślinne, które zawierają kwasy tłuszczowe wielonienasycone i jednonienasycone, ponieważ w trakcie smażenia wysoka temperatura rozbija te tłuszcze, co powoduje powstanie toksycznych dla zdrowia związków.
Do smażenia należy wybierać tłuszcze nasycone, są one najbardziej odporne na działanie wysokiej temperatury. Olej kokosowy składa się w 93% z tego typu tłuszczów i ma wysoką temperaturę dymienia, dlatego też jest odpowiedni do smażenia.
Jak przechowywać olej?
Przechowanie oleju kokosowego nie jest wymagające. Najlepiej go przechowywać w szafce kuchennej wraz z innymi produktami. Trzeba pamiętać o tym, aby unikać miejsc nasłonecznionych. Poza tym słoik powinien być zawsze szczelnie zamknięty.
Do czego wykorzystać olej kokosowy?
OLEJ KOKOSOWY W KOSMETYCE
Maseczka do włosów
Olej możne stanowić samodzielną odżywkę lub może też być skomponowany z innymi odżywczymi składnikami takimi jak np. siemię lniane. Odżywkę nałożyć na włosy i zostawić na minimum 20 minut, po tym czasie dokładnie spłukać.
Balsam do ciała i krem do twarzy
Olej kokosowy posiada właściwości nawilżające, będzie więc idealnym w pełni naturalnym zamiennikiem balsamu do ciała. Olej jest niezwykle wydajny i łatwo się rozprowadza po ciele. Wystarczy niewielka ilość, by odpowiednio nawilżyć całe ciało.
Baza do peelingu
Olej będzie także świetnym bazowym składnikiem peelingu do ciała. Można go połączyć m.in. z kawą. Po wypiciu filiżanki kawy wystarczy odsączyć fusy, połączyć je z niewielką ilością oleju i delikatnie rozprowadzić na powierzchni ciała. Peeling można także przygotować z dodatkiem cukru trzcinowego lub soli himalajskiej.
Pasta do zębów
Z wykorzystaniem oleju kokosowego można również przygotować pastę do zębów. Wystarczy łyżeczkę oleju połączyć z łyżeczką sody oczyszczonej i dodać kilka kropel olejku miętowego. Mieszankę najlepiej przygotowywać tuż przed myciem zębów.
OLEJ KOKOSOWY W KUCHNI
Posmaruj nim pieczywo
Olej kokosowy może być zamiennikiem masła. Jeśli więc szukasz czegoś czym możesz posmarować pieczywo spróbuj oleju kokosowego.
Dodaj do ciasta i ciastek zamiast margaryny
Olejem kokosowym można zastąpić margarynę w wielu ciastach. Jest także niezbędnym składnikiem ciast w wersji fit.
Dodaj do koktajlu
Ciekawym pomysłem jest dodanie odrobiny oleju do koktajlu owocowego. Napój nabierze wyjątkowego kokosowo- owocowego aromatu.
Przygotuj kokosowy sos
Z dodatkiem oleju kokosowego i mąki kokosowej można przygotować sos kokosowy do warzyw. Wystarczy rozpuścić na patelni 2 łyżki oleju kokosowego, dodać 4 łyżek mąki kokosowej, kiedy całość zgęstnieje zalać szklanką bulionu. Doprawić do smaku solą.
Zrób kawę kuloodporną
Bulletproof coffee, czyli kawa kuloodporna, to kawa z olejem kokosowym i masłem. Kawa ta polecana jest przy dietach niskowęglowodanowych (keto, low carb). Przygotowana zgodnie z przepisem dostarczy dużo energii, pobudzi i zmniejszy łaknienie. Należy jednak wspomnieć, że kawa ta jest bardzo tłusta, co u niektórych osób może wywołać efekt przeczyszczający.
"Owocowy koktajl z dodatkiem oleju kokosowego"
-
1 pomarańcza
-
1 banan
-
1 kiwi
|
|
Wszystkie składniki blendujemy, spożywamy od razu.
"Pasta do zębów z oleju kokosowego"
Olej kokosowy mieszamy z sodą oczyszczoną w proporcji 1:1. Do pasty można dodać olejek oraz stewię. Najlepiej przygotowywać pastę na bieżąco, przed myciem zębów.
"Kokosowo - miodowe smarowidło"
|
-
sól himalajska
-
pieprz mielony
|
W garnku roztopić olej kokosowy i miód, chwilę podgrzewamy aż składniki się połączą następnie przelewamy do miseczki, dodajemy tymianek, 2 szczypty soli i szczyptę pieprzu. Mieszamy i odstawiamy do lodówki by zastygła. Można podawać również z pieczywem chrupkim.
Składniki
100% oleju kokosowego naturalnego
Wartość odżywcza w 100 g
Wartość energetyczna: 3700 kJ / 900 kcal
Tłuszcz: 100 g
- w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 92,0 g
- w tym kwasy tłuszczowe jednonienasycone: 7,0 g
- w tym kwasy tłuszczowe wielonienasycone: 1,0 g
Węglowodany: 0,0 g
Błonnik: 0,0 g
Białko: 0,0 g
Sól: 0,0 g
Informacje dodatkowe
Olej pod wpływem wysokiej temperatury przechodzi w stan ciekły. Bez GMO, bez konserwantów.
Pojemność: 900 ml
Wygodne mocne opakowania
Wszelkie surowce roślinne, kasze, mąki, zioła, herbaty, suszone owoce i warzywa, które oferujemy w naszym sklepie ze zdrową żywnością, pakujemy w wysokiej jakości opakowania typu doypack, które:
- są bezpieczne i dopuszcza się je do bezpośredniego kontaktu z żywnością,
- są mocne i szczelne, dzięki czemu zawartość nie wywietrzeje i na długo zachowa świeżość, aromat i cenne właściwości,
- posiadają strunowe zamknięcie, co jest bardzo funkcjonalne, szczególnie w przypadku sypkich produktów,
- mają rozłożyste dno, dzięki czemu bez trudu utrzymują się w pozycji stojącej i nie przewracają się.
Alergeny
Produkt może zawierać alergeny tj. gluten, orzeszki ziemne i inne orzechy, sezam, soję. Niektóre produkty naturalnie nie zawierają glutenu, ale nie jesteśmy w 100% zapewnić o całkowitym braku alergenów mimo wszelkich starań z racji pakowania w Naszym zakładzie produktów zawierających alergeny.