Zarodki pszenne - cenne źródło witamin i minerałów
Na słowo „pszenica” kojarzymy gluten, bóle brzucha, problemy z trawieniem, jednak pszenica nie taka straszna, jak ją malują.
Otóż kryje ona w sobie wartościowy produkt pochodny, który posiada wiele cennych wartości i składników mineralnych.
Tym produktem są zarodki pszenne.
Czym są zarodki pszenne?
Zarodki pszenne pozyskiwane są z dolnej części ziarna pszenicy podczas produkcji białej mąki. W trakcie procesu oczyszczania ziarna oddzielane są także otręby, które często mylone są z zarodkami. Dokładnie zmielona mąka jest bardzo miałka i lekka, nadaje się wówczas do wypieków ciast, sufletów.
Najbardziej wartościowe otręby i zarodki są odrzucane, a to właśnie one posiadają najwięcej wartości odżywczych, w tym składników mineralnych. Z biologicznego punktu widzenia zarodek jest najważniejszy, ponieważ z niego kiełkuje roślina. Stanowi zaledwie 2,7% masy całego owocu.
Jakie właściwości posiadają zarodki pszenne?
Zarodki pszenne to bogactwo białka roślinnego, błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych, co za tym idzie, są bardzo pożywne i zdrowe. Inne właściwości zarodków to:
- mają niski indeks glikemiczny – tylko 15 jednostek, polecane w diecie cukrzyków
- węglowodany mają charakter złożony, nie zawierają cukrów prostych! W związku z tym nie stanowią zagrożenia dla poziomu glukozy we krwi.
- spora dawka błonnika, aż 14 g / 100 g – polecane przy kłopotach trawiennych oraz przy odchudzaniu
- źródło 21 minerałów: magnez, potas, fosfor, miedź, cynk, żelazo, a także selen i kobalt, które cenne są dla przemiany materii – polecane w diecie anemików, pomagają przy funkcjonowaniu układu nerwowego, podnoszą odporność, poprawiają stan paznokci i włosów
- źródło witamin: E, K oraz witaminy z grupy B (szczególnie bogate w witaminę B1; B6)
- zawierają stanole i sterole – obniżają poziom cholesterolu
- bogate w przeciwutleniacze – działanie antynowotworowe, przeciwstarzeniowe
- bogate w związki fenolowe – działają przeciwzapalnie i zwalczają wolne rodniki
Wartość odżywcza w 100 g zarodków pszennych
Wartość energetyczna: 360 kcal
Tłuszcze: 9,7 g / Węglowodany: 52,0 g - w tym błonnik: 13,2 g / Białko: 23,1 g
Jak używać zarodki pszenne?
Zarodki pszenne stosuje się głównie w żywności. Można je dodawać do wszystkiego np. do koktajli, smoothie, jogurtów, zup, sałatek, twarożków. Doskonale zastąpią bułkę tartą, jako panierka do mięsa, ryb. W zapiekankach stworzą chrupiącą skórkę.
Świeże zarodki pszenne posiadają słodko-orzechowy smak i oleistą konsystencję, dlatego też zaleca się przechowywać zarodki w lodówce lub w chłodnym miejscu, w pojemniku, aby nie doszło do ich zjełczenia. Aby uzyskać jeszcze lepszy smak można zarodki uprażyć na patelni.
Zalecana porcja zarodków pszennych to 3 łyżki stołowe.
Gdzie kupić zarodki pszenne?
Zarodki pszenne można kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w supermarketach, jednak ich dostępność jest dość ograniczona. Warto też przeglądać sklepy internetowe, które posiadają szerszy wybór oraz większe ilości towaru.
Nasz sklep Zielona Esencja również posiada takie zarodki w sprzedaży.
Czy są przeciwwskazania do użycia zarodków pszennych?
Zarodków pszennych powinny unikać osoby uczulone na gluten.
Skutkami przedawkowania są nudności, biegunki i niestrawności, jednak zarodki nie zawierają tak dużej ilości błonnika, jak otręby pszenne. 2 łyżki zarodków to zaledwie 50 kcal, dlatego też taka ilość na pewno nie zaszkodzi naszej figurze.
Zielona Esencja