Domowe SPA: Gładka i odżywiona skóra - zrób sobie peeling - przepisy na peelingi do ciała DIY
Kiedy nadchodzą coraz cieplejsze dni zaczynamy myśleć o tym, że niebawem będziemy odkrywać coraz więcej ciała i to może być nie lada wyzwaniem po długich miesiącach, kiedy zwykliśmy traktować nasze zakryte ciało nieco po macoszemu. Szorstka, pozbawiona zdrowego kolorytu skóra, nierówności czy brak jędrności skóry to główne problemy, które zaczynają spedzać sen z oczy już przed majówką. Co robić, by ratować skórę zmęczoną po sezonie jesienno-zimowym?
Sprawdzonym sposobem na poprawienie wyglądu i kondycji naszego ciała i skóry prrzed latem jest regularne stosowanie peelingów.
My, w Zielonej Esencji promujemy naturalne kosmetyki, szczególnie takie, które z łatwością zrobisz samodzielnie w domu z naturalnych i pełnych dobroczynnych składników odżywczych skladników z Twojej kuchni.
Oto kilka prostych, nieskomplikowanych i tanich przepisów na domowe peeling do ciala DIY, które potrafią zdziałać cuda!
Przepis na peeling solny do ciała DIY z malinami liofilizowanymi.
Peelingi solne to jedne z najprostszych i najtańszych kosmetyków, które możemy zrobić w zaciszu domowym. Sól, szczególnie ta morska zawiera wiele mikroelementów i pierwiastków, które skutecznie pielęgnują skórę. My przygotowaliśmy dla Was przepis na peeling solny inny niż wszystkie, bo zawera maliny liofilizowane i glinkę - skladniki które witalizują i oczyszczają skórę nie podrażniając jej. Do tego peeling ten zabójczo pachnie!
Składniki potrzebne do domowego peelingu malinowego z solą morską
- szklanka drobnoziarnistej soli morskiej
- 1-2 garści malin liofilizowanych - pokruszonych
- 1 łyżka glinki spożywczej kaolinowej lub kosmetycznej, np. FITOKOSMETIK
- 50-75 ml oleju kosmetycznego np. z malin lub arganowego ewentualnie spożywczego oleju np. z pestek winogron.
Maliny liofilizowne mocno zgniatamy krusząc w dłoniach, mieszamy z solą morską, glinką - najpierw łączymy ze soba składniki sypkie.
Następnym krokiem jest dodanie oleju i zmieszanie składników sypkich z olejem, peelneg nie powinien być zbyt "szorstki, żeby zanadto nie podrażnił nam skóry, dlatego warto mieć w zanadrzu nieco więcej oleju i dodać "na oko", tak, by nie był zbyt rzadki i nie spływał nam od razu po ciele pod wpływem ciepła.
Peeling solny najlepiej wmasowywać dłońmi bez rękawiczek. Po tym peelingu lepiej od razu nie brać prysznica, tylko zostawić skórę nieumytą na co najmniej pół godziny ze względu na zawartość glinki - pozwólmy jej składnikom wniknąć głębiej w skórę i zadziałać. Po tym malinowo-morskim peelingu skóra bedzie delikatna i ożywiona, ale nie stosujcie go cześciej niż raz w tygodniu!
Przepis na peeling do ciała antycelulitowy z siemieniem lnianym i kawą
Siemię lniane to bardzo łatwo dostęny składnik domowych kosmetyków, choć mocno nie doceniany. Dlatego w Zielonej Esencji postanowiliśmy spopularyzować siemię lniane jako składnik domowych naturalnych kosmetyków.
Jakie są zalety siemienia lnianego w domowych kosmetykach?
Doskonale nawilża i łagodzi skórę, zawiera cenne kwasy tłuszczowe, witaminy A i E które są witaminami młodości - dlatego siemię odczuwalnie wygładza powierzchnię skóry, a także wiele innych pierwiastków cennych dla naszej skóry.
Czego potrzebujesz by zrobić w domu łatwy i skuteczny peeling do ciała z siemieniem lnianym i kawą?
- 3/4 szklanki zmielonego siemienia lnianego mielonego - nie odtłuszcznego!
- pół szklanki wysuszonych fusów po parzonej kawie mielonej
- oliwa z oliwek lub naturalny olej kosmetyczny, np. z awokado czy słodkich migdałów
- łyżka cynamonu mielonego
- opcjonalnie kilka łyżek wody lub mleka roślinnego
Składniki mieszamy ze sobą w ceramicznej miseczce do uzyskania w miarę gładkiej konsystencji - nie powinno być widać grudek, tylko teksturę zmielonej kawy. Jeśli nasz peeling wyjdzie zbyt gęsty dodajemy nieco wody lub mleka roślinnego. Ten domowy peeling świetnie nadaje się do masażu ciała i miejsc dotkniętych celulitem, dlatego warto swtosować go przy użyciu sizalowej rękawicy do masażu ciała, wtedy podbijemy efekt upiększający.
Przepis na peeling cukrowy DIY z owocami sezonowymi
Przełom maja i czerwca oraz późniejsze miesiące letnie obfitują w świeże, soczyste i pachnące owoce sezonowe. Są pyszne, ale i pełne witamin i substancji odżywczych, które mają cudony wpływ na skórę. do tego świeże owoce naturalnie zawierają kwasy owocowe AHA, które działają złuszczająco na naskórek, poprawiają koloryt skóry oraz witalizują. Warto więc wykorzystać świeże owoce również w domowych kosmetykach, które przygotujemy szybko i prosto.
Czego potrzebujesz by zrobić domowy peeling owocowy DIY?
- szklanka cukru brązowego - trzcinowego
- 2 łyżki oleju kokosowego
- garść malin, truskawek lub innych owoców sezonowych z małymi pestkami
- łyżka sody oczyszczonej
- opcjonalnie, gdyby peeling był zbyt gęsty można dodać lilka łyżek soku pomarańczowego lub z innych owoców
Owoce należy mocno pognieść widelcem - lepiej nie blendować ani nie miksować, gdyż zależy nam na tym, żeby nie rozdrobnić pestek.
Dodać 2 łyżki oleju kokosowego i wymieszać razem na w miarę jednolita papkę. Następnie dodać sodę oczyszczoną i na koniec cukier trzcinowy. Jeśli konsystencja będzie zbyt gęsta dodajemy 1-3 łyżek soku owocowego. Nakładamy najlepiej pod prysznicem, żeby nic nie zaplamić - plamy z owoców na ulubionym fotelu moga nie puścić tak łatwo!
Ten peeling owocowy jest uniwersalny, bo wystarczy do jego przygotowania tylko brązowy cukier trzcinowy, 2 łyżki oleju kokosowego, garść owoców sezonowych z pestkami - truskawki, maliny, jeżyny, a poza sezonem mogą być kiwi lub figi. Do tego słodkiego peelingu cukrowego nie trzeba dodawać olejków eterycznych, ponieważ same owoce dają naturalny i apetyczny aromat. Ważne jest, by po przygotowaniu peeling trzymać w zamkniętym słoiczku w lodówce i zużyć w ciągu 3-5 dni, dlatego nie przygotowujcie go na zapas!
Łagodzący delikatny peeling po opalaniu DIY
Pierwsze słoneczne dni kuszą, by wreszcie położyć sie na kocu czy leżaku i wystawić skórę na działanie promieni słonecznych. Stęsknieni, często jednak zapominamy o tym, że skórę po długiej jesieni i zimie należy stopniowo przygotować na dawkę słońca, by opalenizna nam nie zaszkodziła. Gdy jednak zdarzy Wam się poleżeć nieco dłużej na słońcu, warto nałożyć domowy "peeling" papkę łagodzącą, która lekko zmiękczy naskórek i przyniesie ulgę podrażnionej skórze. Kluczem do ukojenia będzie w tym wypadku siemię lniane i jogurt oraz zielony miąższ z ogórka świeżego lub liści aloesu.
Jak zrobić domowy łagodzący peeling-maskę po opalaniu.
To bardzo prosty przepis, który wykonasz samodzielnie w domu w mniej niż 5 minut. Czego potrzebujesz?
Składniki:
- pół szklanki siemienia lnianego mielonego
- szklanka zimnego jogurtu naturalnego - może być typu greckiego
- ok 150-200 g obranego ogórka świeżego, startego na tarce o grubych oczkach
- ew. miąższ z liści aloesu lub żel aloesowy
Składniki mieszamy energicznie w miseczce, ważne jest,by ogórka nie odciskać z soku, gdyż to właśnie w nim znajduje się większość kojących i łagodzących substancji, które przyniosą nam ulgę. Powstałą papkę nakładamy dość grubą warstwą na podrażnione miejsca i zostawiamy na 10-20 minut. Następnie ściągamy za pomocą mokrej ściereczki - nie spłukujemy papki do odpływu, np. pod prysznicem, ponieważ siemię lniane pęcznieje pod wplywem wody i może nam zapchać przewód kanalizacyjny!