Gochugaru to koreańska przyprawa, która najbardziej kojarzy się z tradycyjnym Kimchi. Papryka gochugaru ma formę drobnych płatków o intensywnie czerwonym kolorze, lekko dymnym, podwędzanym zapachu i aromacie, ostro-słodkawym smaku - charakteryzuje się kilkoma poziomami ostrości. Nie da się jej porównać z tradycyjną chilli, choć łączy je pikantny smak. Dlaczego gochugaru jest tak wyjątkowa? Spróbujcie sami!
Kolendra jest rośliną jednoroczną, która posiada szerokie zastosowanie. Jej bogactwo w minerały i witaminy, a także wartościowe substancje to doskonały pretekst na to, aby sięgać po nią każdego dnia. Każda część rośliny jest praktycznie wykorzystywana. Poznaj najważniejsze właściwości kolendry.
Gorczyca znana jest od tysięcy lat, dzis głównie kojarzona jako składnik musztardy. W XVII wieku gorczyca była wykorzystywana jako środek rozgrzewający i wspomagający leczenie przeziębienia. W kuchni gorczyca używana jest jako główny składnik mieszanek przypraw, wykorzystywana jako naturalny konserwant. Jest niezbędnym dodatkiem do pieczonych mięs, wędlin, konserw rybnych, jednak mało kto wie ile właściwości zdrowotnych posiadają te niepozorne małe kuleczki.
Kardamon, obok wanili i szafranu jest najdroższą przyprawą świata. Jej piękny aromat i lekko pikantny, cytrusowy smak przypadnie do gustu wielbicielom korzennych przypraw. Dlaczego nasiona kardamonu są cenne? Jakie właściwości odżywcze i zdrowotne posiada królowa przypraw? O tym dowiesz się w artykule. Zapraszamy.
Goździki są przyprawą korzenną, którą często kojarzymy z okresem jesiennym i świątecznym, jednak mało kto wie, że pączki kwiatów znalazły swoje zastosowanie w medycynie. Co takiego zawierają goździki i jak wykorzystuje się przyprawę w życiu codziennym? Zapraszamy do lektury.
Gałka muszkatołowa najpopularniejsza i najstarsza z przypraw używanych na świecie, bardzo znana ze swojego pozytywnego wpływu na trawienie, ma również tę ciemną stronę - spożywana w zbyt dużych ilościach może mieć działanie halucynogenne i trujące. Czy jednak warto rezygnować z używania tej cennej pachnącej przyprawy w naszej kuchni? Na pewno nie! Przeczytaj więcej o gałce muszkatołowej na naszym blogu w Leksykonie Przypraw.
Estragon znany jest głównie z właściwości kulinarnych. Odznacza się nie tylko wyjątkowym smakiem i aromatem, lecz także właściwościami leczniczymi. Estragon możemy uprawiać na ogrodowej grządce lub w domu w doniczce, a zbiory są możliwe przez cały sezon.
Czosnek to jedna z najpopularniejszych roślin jadalnych na świacie. Czosnek stosowany jako przyprawa wielu dań i potraw nadaje im charakterystyczny smak i aromat. Czosnek jest też bardzo ceniony jako roślina lecznicza za swoje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Warto go włączyć do swojej diety nie tylko jako przyprawę ale też czosnek jako lek. Zachęcamy do poznania poczciwego czosnku nieco bliżej.
Czosnek niedźwiedzi nazywany też cebulą czarownic lub czosnkiem cygańskim jest zdrowszą wersją czosnku zwykłego. Małe, białe kwiatki pięknie dekorują ogrody, a pozatym roślina jest bardzo bogata w wiele substancji odżywczych. Poznaj zalety tej oryginanej rośliny, zapraszamy do lektury.
Czarnuszka znana jest na całym świecie. Jej właściwości zostały docenione już w czasach starożytnych, uznano ją wówczas złotem faraonów. Małe, czarne nasionka posiadają oromną moc, która jest doceniania do dziś. Cenne składniki czarnuszki to prodzdrowotne działanie dla organizmu niejednego człowieka. Sprawdź, czy i Tobie przypadnie skorzystanie z dobrodziejstwa, jakie oferuje ta piękna, niebieska roślina.
Cynamon, mimo, iż pochodzi z daleka na dobre zakorzenił się w naszej kulturze. Kojarzy się z zapachem świąt i smakiem pierniczków. Jest dodatkiem do wielu potraw, w tym mięs, a także napojów - któż oprze się pachnącej kawie z cynamonem? Czy wiesz, że cynamon to także jedno z najbogatszych źródeł przeciutleniaczy? Przeczytaj, co jeszcze dobrego cynamon może zrobić dla Ciebie.
Jedna z najpopularniejszych przypraw świata - Curry to dodatek do różnego rodzaju dań. Jednocześnie to nazwa potrawki z warzyw, mięsa lub ryb otoczona gęstym, pikantnym sosem. Mieszanka występuje w postaci przyprawy i pasty. Wystarczy tylko szczypta, aby nadać potrawie przepiękny, żółty kolor.
Papryczka chilii to najostrzejsza przyprawa świata, jest niekwestionowaną królową kuchni na całym świecie. Dzięki zawartości kapsaicyny ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu - jakie? Przeczytacie więcej w naszym Leksykonie Przypraw o papryczce chilli.
Cebulę zna każdy znas, choć nie każdy darzy ją sympatią - ma ostry intensywny smak i aromat, który doprowadza do łez nawet najtwardszych zawodników. Dodawana jest do potraw jako warzywo, ale również często używana jako przyprawa - mielona, w formie płatków czy prażona cebulka idealnie pokreśla wyrazistość potraw. Poznajcie jej zalety, bo jest ich wiele.
Znana na całym świecie, aromatyczna i soczyście zielona - Bazylia to zioło, które wykorzystywane jest szczególnie w kuchni śródziemnomorskiej. Roślina jest podstawowym składnikiem słynnego sosu pesto, a także służy, jako dodatek do dań z udziałem pomidorów. Zastosowanie bazylii jest bardzo szerokie, tak jak ilość jej odmian.
Asafetyda to rozpowszechniona przyprawa szczególnie w Indiach i na dalekim wschodzie. U nas dopiero zaczyna osiągać popularność, a to dzięki jej wyrazistemu aromatowi przypominającemu zapach cebuli czy czosnku. Swiednia zarówno do dań mięsnych jak i warzywnych czy strączkowych.