LEKSYKON PRZYPRAW: Asafetyda - orientalna kuzynka czosnku

2020-07-09
Asafetyda to rozpowszechniona przyprawa szczególnie w Indiach i na dalekim wschodzie. U nas dopiero zaczyna osiągać popularność, a to dzięki jej wyrazistemu aromatowi przypominającemu zapach cebuli czy czosnku. Swiednia zarówno do dań mięsnych jak i warzywnych czy strączkowych.

Nazwa: Asafetyda, asafoetida, stinking gum, Ferula assa-foetid - gumożywica otrzymywana z korzeni i kłączy Zapaliczki Cuchnącej
Pochodzenie: Azja: Iran, Afganistan, Indie, gł. Kaszmir
Wygląd: drobny, zółtawy proszek
Smak: sama przyprawa ma bardzo specyficzny smak - podobny do czosnku, po ugotowaniu nadaje potrawom lekko cebulowy posmak
Zastosowanie: kuchnia: potrawy orientalne, potrawy mięsne, strączkowe, dieta bez użycia czosnku i cebuli(np. jogini), medycyna wschodu: pomocna przy chorobach układu oddechowego, naturalne lekarstwo na wzdęcia oraz zaparcia, pomocniczo przy zakrzepicy i chorobach układu krążenia

Asafetyda co to jest za przyprawa?

asafetyda-rycinaZapaliczka, zwana również zakrzewką cuchnącą jest gatunkiem rośliny z rodziny selerowatych, wyrasta do około 1,5 metra wysokości i wydziela charakterystyczny, niemiły zapach. Nazwę swoją zawdzięcza perskiemu wyrazowi - mastyka - kit lub żywica i łacińskiego foetidus - cuchnący. Przyprawa w formie podstawowej to rodzaj gumy-żywicy (powstałej z soku korzeni i łodygi rośliny) szaro-białej barwy, zmieniająca swój kolor czasem na żółty, czerwony i w końcu brązowy. Asafetyda na wschodzie jest sprzedawana w postaci bloków lub kawałków żywicy, a w sprzedaży detalicznej najczęściej spotyka się ją w postaci drobno zmielonego żółtego proszku.

Asafetyda występuje na piaszczystych i kamienistych pustyniach w północnych regionach Indii, w Iranie i Afganistanie. Roślinę tę można również spotkać w południowej Europie. W Polsce nazywana jest potocznie czarcim łajnem lub smrodzieńcem.

Asafetyda - z czym to się je?

Asafetyda znana była już w starożytności, wykorzystywano ją miedzy innymi w medycynie ludowej, kuchni indyjskiej, szczególnie często używali jej wegetarianie oraz znawcy Ajurwedy, zamiast czosnku i cebuli używali jej jogini.

W Europie przyprawa nie jest jeszcze zbyt popularna, na południu kontynentu asafetydą doprawia się jagnięcinę i dania strączkowe. Pasuje do duszonych mięs, potraw z warzyw i ryb.  Ma silny aromat przypominający woń czosnku i cebuli, niekiedy siarki - nie każdemu może początkowo przypaść do gustu, jednak warto podkreślić, że jej ostry zapach zanika wraz z gotowaniem. Podczas gotowania i smażenia smak przyprawy staje się łagodniejszy i wydobywa się z niej miły aromat i idealnie podkreśla smak potraw.
Ze względu na silny zapach asafetydę przechowuje się w szczelnie zamkniętym pojemniku.


asafetyda w proszku 50g Green Essence
KUP w SKLEPIE Asafetyda w proszku

Najpopularniejsze jest zastosowanie asafetydy w kuchni indyjskiej.dania z asafetyda

Używana jest w formie drobno ziarnistej lub jako proszek, dodawana do marynat, oleju i smażenia a także bezpośrednio do gotowanych potraw. Posiada ostry i gorzkawy smak, a zapach z początku dominujący, po pewnym czasie zaczyna się komponować z potrawą. W Indiach tę przyprawę używa się do przyrządzania dań wegetariańskich, sosów i dań jednogarnkowych. Jest niezastąpiona w diecie joginów, którzy nie jadają cebuli i czosnku. Jest również stosowana w wielu potrawach z soczewicy i innych roślin strączkowych (aby zapobiegać wzdęciom), w wegetariańskich zupach i marynatach. Nadaje się także do wielu potraw z ryb.

Asafetyda - remedium na wiele dolegliwości

Spożywana w małych ilościach asafetyda pobudza apetyt i łagodzi dolegliwości żołądkowe, wspomaga trawienie i jest pomocna przy wzdęciach. Posiada właściwości uspokajające i przeciwbakteryjne.
Stosowana była w dawnej medycynie wschodu jako środek przeciw histerii i żółtaczce. Pomocniczo używa się jej przy objawach astmy i zapalenia oskrzeli. Jej działanie lecznicze najczęściej wykorzystywane jest w chorobach układu oddechowego. Wykorzystuje się ją niekiedy także jako lek w żółtaczce, puchlinie wodnej czy chorobach żołądka. Może obniżyć wysokie ciśnienie krwi, działać przeciwzakrzepowo, przeciwzawałowo, moczopędnie i rozkurczowo. W 2009 roku badania naukowe wykazały, że korzenie asafetydy zawierają naturalne składniki o działaniu przeciwwirusowym, a także przyspiesza gojenie się ran.


Przeciwwskazania i ostrożności: Nadmierne spożycie asafetydy może wywołać nudności, wymioty, biegunkę, dyskomfort przy oddawaniu moczu. Ponadto przyprawa posiada właściwości poronne. Nie jest polecana kobietom w ciąży, karmiącym matkom, nie powinno się jej podawać również małym dzieciom.







Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

Cebula suszona mielona 100 g - naturalny aromat do sosów

Cebula suszona mielona 100 g - naturalny aromat do sosów

4,49 zł brutto44.90 pkt.
0,04 zł / ml brutto
Przejdź do produktu
pixelpixelpixel