LEKSYKON PRZYPRAW: Cebula czarownic, czyli czosnek niedźwiedzi
Nazwa: Czosnek niedźwiedzi, Allium ursinum L.
Pochodzenie: tereny Europy, na wschodzie po Ural i Kaukaz, spotykany także w Polsce na południu
Wygląd: roślina osiąga wysokość 20–50 cm, rośnie w płatach, czasami tworzy duże, zwarte łany, kwiaty koloru białego
Smak: intensywny, czosnkowy smak
Zastosowanie: roślina ozdobna, jadalna i lecznicza; jadalne są wszystkie części rośliny; wąską cebulę wykorzystuje się jak zwykły czosnek, liście dodaje się do sałatek i past, a kwiatowe pędy kisi, jak ogórki.
Starożytni Germanie odkryli właściwości rośliny, która zwana jest Czosnkiem niedźwiedzim. Zauważyli, że niedźwiedzie po przebudzeniu ze snu zimowego jedzą tę roślinę, co prawdopodobnie pozwala im się wzmocnić i zregenerować. Zaczęli więc stosować „dziki czosnek” we własnej kuchni.
Czosnek niedźwiedzi w Polsce jest mało znaną, choć niezwykle wartościową rośliną. Gatunek należy do rodziny amarylkowatych i występuje powszechnie w lasach na terenie Turcji, Kaukazu i Europy. W naszym kraju spotyka się go głównie w Sudetach, Karpatach i na Pogórzu, choć zasiedla także lasy w innych częściach Polski.
KUP w SKLEPIE Czosnek Niedźwiedzi
Wyhoduj w swoim ogródku czosnek niedźwiedzi
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska czosnek niedźwiedzi objęto częściową ochroną, nie można go zrywać w lesie, jednak można uprawiać go w przydomowym ogródku.
Czosnek niedźwiedzi jest rośliną bezproblemową w uprawie. Uprawiany w odpowiednich warunkach może stać się rośliną bardzo ekspansywną, porasta zwartym łanem rozległe przestrzenie ograniczając wzrost innych roślin wiosennych. Nie przeszkadza natomiast we wzroście wielu roślin wieloletnich, w ogrodzie uprawiany może być razem z różami, marchwią, burakami.
Czosnek niedźwiedzi i jego właściwości
Czosnek niedźwiedzi posiada szereg różnych właściwości leczniczych, które zostały potwierdzone badaniami. Należy jednak pamiętać, że naturalne metody wspierania organizmu w walce z chorobami nie działają od razu i nie można zastępować nimi tradycyjnego leczenia. Aby zauważyć pozytywny wpływ czosnku niedźwiedziego na organizm, należy włączyć go do diety i spożywać w regularnym czasie.
-
wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, czyli obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, działa przeciwzakrzepowo dzięki zawartości adenozyny;
-
pomaga w walce z nowotworami – zawiera wysoką zawartość związków siarki, która powoduje, że jest uważny za jeden z najsilniejszych, naturalnych antyoksydantów;
-
zapobiega infekcjom oraz wspomaga organizm w walce z drobnoustrojami;
-
wspomaga leczenie chorób o podłożu reumatycznym – posiada właściwości przeciwzapalne, które dzięki związkom siarki wspierają także prawidłowe funkcjonowanie stawów;
-
wspiera mikroflorę jelitową, poprawia trawienie, źródło naturalnych prebiotyków;
-
wspomaga naturalne procesy detoksykacji organizmu,
-
oczyszcza oskrzela z flegmy,
-
wzmacnia odporność,
-
poprawia kondycję włosów,
-
likwiduje zawroty głowy, szumy w uszach i duszności,
Jakie zastosowanie posiada czosnek niedźwiedzi?
Najsilniejsze właściwości lecznicze można uzyskać przez spożycie surowego czosnku niedźwiedziego. W czasie obróbki termicznej oraz suszenia traci nieco prozdrowotnych związków, jednak nie oznacza to, że nie warto sięgać po niego poza sezonem.
Świeży czosnek to doskonały dodatek do sałatek, kanapek, zapiekanek, zup, sosów, makaronów itd. Posiekane liście można także dodać do ciasta na pierogi lub do domowego pieczywa. "Cebulę czarownic" warto dodawać do mięs, twarożku i ryb. Suszony czosnek niedźwiedzi posiada podobne zastosowanie. Kwiaty rośliny wykorzystuje się często do przyozdobienia potraw.
Roślina może być także wykorzystywana jako odstraszacz owadów lub środek na choroby roślin. Czosnek niedźwiedzi to także jedna z najważniejszych roślin miododajnych obecnych w lasach liściastych.