LEKSYKON PRZYPRAW: Curry - przyprawa i danie w jednym
Nazwa: Curry - ”kari”- mieszanka przypraw
Pochodzenie: pierwsze użycie miało miejsce w Azji, przyprawy pochodzące z Indii
Wygląd: kolor żółty, czerwony, zielony; mieszanka przypraw składająca się z: kurkumy, imbiru, soli, czarnego pieprzu, kminu rzymskiego, kolendry, gorczycy, chili, gałka muszkatołowa, cynamon.
Smak: intensywny, pikantny aromat - w zależności od ilości użycia ziół i przypraw
Zastosowanie: kuchnia – słynna potrawa Curry; do ryb, mięs, sosów, zupy, ryżu
Curry jest jedną z najpopularniejszych mieszanek orientalnych przypraw na świecie, którą stworzyli Brytyjczycy w XVIII wieku. Jednak mówiąc o tej mieszance przypraw można pomyśleć o potrawie, która również nosi taką samą nazwę dzięki dodatkowi tego składnika.
Curry w innym znaczeniu?
Potrawa Curry występuje głównie w postaci płynnej, za sprawą dużego dodatku mleka kokosowego, ale przyjmuje ona najróżniejsze postacie, kolory i smaki – od czerwonego i zielonego curry tajskiego przyrządzanego na bazie pasty, po żółte indyjskie curry z kurczaka, podawane tradycyjnie z dużą ilością ryżu, w oddzielnej misce. Praktycznie już na całym świecie w restauracjach widnieje nazwa „curry” kryjąca za sobie wiele różnych dań, które łączy wszak intensywny smak wynikający z połączeniu wielu różnych przypraw, zarówno słodkawych i delikatnych, jak i bardzo pikantnych.
Słowo „curry” posiada jeszcze jedno znaczenie, mowa tu o liściach rośliny Begera koenigi, zwanej popularnie curry i będące cennym dodatkiem smakowym oraz surowcem leczniczym.
Jaki jest skład curry?
Najbardziej popularne mieszanki curry, które można kupić w europejskich sklepach łączą od 10 do 20 różnych korzennych przypraw, a nierzadko także i ziół. Klasycznymi składnikami są przede wszystkim kurkuma, nadająca przyprawie słynną żółtą barwę, oraz aromatyczny kmin rzymski, kolendra, gałka muszkatołowa, fenkuł, goździki, papryczki chili, cynamon, imbir, kardamon.Jakie właściwości posiada przyprawa?
Mieszanka curry posiada lecznicze właściwości dzięki przyprawom w niej zawartym. Curry zawiera śladowe ilości witamin z grupy B, witaminy C, E, A i D. Znajdziemy w niej również niewielkie ilości minerałów – głównie: żelaza, miedzi, selenu i fosforu. Mieszanka przypraw zawiera także białko, błonnik, nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe.Kurkuma - najzdrowsza przyprawa świata, jej największe zalety to silne działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczne.
Korzenne składniki posiadają niezwykle dobroczynny wpływ na układ trawienny, nie tylko w leczeniu dolegliwości takich jak biegunki, wymioty, niestrawność, wzdęcia, bóle czy infekcje, ale także odnawiając mikroflorę bakteryjną jelit.
Kurkuma, cynamon i kmin rzymski to także wspaniała broń w walce z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Curry może więc w znaczącym stopniu zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu II. Zdaniem naukowców dieta bogata w przyprawę curry pomaga również obniżać poziom cholesterolu we krwi i zapobiega formowaniu się kamieni żółciowych.
Działanie detoksyfikacyjne – curry pomaga usuwać z organizmu metale ciężkie, m.in. rtęć i ołów. Minerały zawarte w poszczególnych składnikach curry wspomagają kości i zęby, zapobiegając jednocześnie osteoporozie.
Curry poprawia krążenie krwi i pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne – pod tym względem jest doskonałym środkiem prewencyjnym przeciw schorzeniom układu sercowo-naczyniowego.
Chili i imbir - przyspieszają metabolizm, doskonałe dla osób odchudzających się. Dodatkowo czarny pieprz, gorczyca i kolendra pomagają przy kłopotach trawiennych, które często dotyczą osób stosujących dietę odchudzającą.
Poprawa sprawności umysłowej - badania wykazują, że curry przyczynia się do dłuższego zachowania sprawności umysłowej dzięki kurkumie, która charakteryzuje się działaniem neuroprotekcyjnym.
KUP w SKLEPIE Curry mieszanka przypraw
Curry i jej przeciwwskazania
-
które przyjmują leki rozrzedzające krew – kurkuma działa rozrzedzająco, może potęgować krwawienie,
-
które posiadają kamicę pęcherzyka żółciowego – może powodować silniejsze bóle,
Do czego używać curry?
Smakiem i aromatem przypomina ona hinduską mieszankę przypraw – gram masalę. Curry idealnie komponuje się z daniami mięsnymi, a także wegetariańskimi. Można dodawać ją do drobiu, ryb, różnego rodzaju zup, ryżu. Popularność curry sprawiła, że można ją spotkać w kuchniach na całym świecie.Orientalną przyprawę można zakupić w gotowej postaci lub przygotować je w domu. W tym celu należy wymieszać i zmielić wszystkie przyprawy, które wchodzą w jego skład.