PORADY: Dlaczego warto jeść makarony strączkowe?
2020-10-19
Kto z nas nie lubi makaronu? Produkt, który jest szybki w przygotowaniu, można go zjadać o każdej porze i w każdej wersji, na słodko i na wytrawnie. Uwielbiany przez dorosłych i dzieci gości na naszych stołach praktycznie codziennie. Od pewnego czasu można zauważyć w sklepach większy wybór makaronów, który podzielić można ze względu na kształt i skład. Każda osoba dobierze dla siebie kluski, z których wyczaruje przeróżne, smaczne potrawy.
Z okazji Światowego Dnia Makaronu, chcieliśmy przedstawić Wam ostatnią nowość na rynku, makarony roślinne ze strączków, które coraz bardziej zdobywają Wasze kubki smakowe. Wyróżniamy makarony z soczewicy, fasoli, cieciorki i grochu.
7 powodów dlaczego warto jeść makarony strączkowe
1. Makaron z roślin strączkowych wykonany jest z mąki z nasion roślin strączkowych i wody to doskonały substytut tradycyjnego makaronu. Przy zakupie makaronu pamiętajmy o tym, aby czytać skład produktu. Najlepszej jakości i czysty skład zawierają makarony tylko z dodatkiem wody oraz zawierające certyfikat bio.
2. Makaron roślinny jest dietetyczny, zawiera czterokrotnie więcej błonnika niż tradycyjne makarony i o jedną trzecią mniej węglowodanów. Świetna propozycja dla osób dbających o sylwetkę.
3. Kluski ze strączków zawierają cenne białko roślinne, które doskonale zastąpią białko zwierzęce w diecie człowieka.
4. Makarony są całkowicie bezglutenowe – osoby cierpiące na celiakie, nietolerancję glutenu mogą śmiało wprowadzić je do swojej diety.
5. Osoby kontrolujące poziom cukru we krwi skorzystają z dobroczynnych właściwości strączków, które pomagają spowolnić trawienie, dzięki wysokiej zawartości białka i błonnika. Po posiłku poziom cukru we krwi jest bardziej stabilny.
6. Makarony strączkowe to źródło minerałów i wartości odżywczych. W zależności od rodzaju strączków, z których powstał makaron, mogą się one różnic składem i zawartością witamin i minerałów.
Makaron z soczewicy to doskonałe źródło witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6, B9 , PP), witaminy K. Posiada w składzie potas, żelazo, magnez, cynk, fosfor, mangan, miedź (ułatwia transportowanie i wchłanianie żelaza) i kwas foliowy potrzebny nie tylko kobietom w czasie ciąży. Bierze udział w produkowaniu serotoniny, czyli hormonu szczęścia, wpływa także na system nerwowy i mózg. Zwiększa odporność i chroni przed wolnymi rodnikami.
Makaron z ciecierzycy doskonałe źródło białka i błonnika. Zawiera w składzie witaminy B1, B2, B3, wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo i kwas foliowy. Poprawia także gospodarkę lipidową dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym.
Makaron z groszku zawiera wapń, magnez, potas, jod, witaminy A, C, E i K oraz witaminy z grupy B, kwas foliowy i fosfor. Groszek to źródło żelaza niehemowego, chroni przed anemią i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Obecność witaminy C przyspieszy wchłanianie żelaza.
Makaron z fasoli to bogactwo białka. Działa przeciwutleniająco i walczy z wolnymi rodnikami, które powodują przyspieszenie starzenia organizmu. Fasola wspomaga oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii.
7. Makarony z roślin strączkowych posiadają różne kolory i kształty, dzięki którym zachęcisz niejednego niejadka do zjedzenia posiłku.
Pokaż więcej wpisów z
Październik 2020