PORADY: 1 Października Światowy Dzień Wegetarian
1 października co roku obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu i Wegetarian.
Wegetarianizm to nie tylko dieta i sposób odżywiania - w równej mierze jest to styl życia, który determinuje wiele codziennych wyborów, szczególnie tych konsumenckich.
Wegetarianizm - z czym to się je?
Słowo to pochodzi z łaciny od „vegetare” (rosnąć, kwitnąć) lub „vegetus” (świeży, pełen życia, zdrowy).Stąd analogicznie - wegetarianizm to pełen zdrowia i życia sposób odżywiania, życia, światopogląd. Wegetarianie z zasady obok artykułów spożywczych pochodzenia roślinnego, spożywają tylko takie produkty, które pochodzą od żyjących zwierząt np. mleko, jaja i miód. Stanowczo unikają mięsa, ryb oraz wszystkich produktów odzwierzęcych jak np. żelatyna czy smalec.
Jakie są odmiany wegetarianizmu?
Wśród diet, które bazują na eliminacji produktów pochodzenia zwierzęcego powstało wiele wariantów i odmian. Najpopularniejsze wśród diet około wegetariańskich to:
- lakto-owo-wegetarinizm - lakto-owo-wegetarianie, oprócz produktów pochodzenia roślinnego, spożywają mleko i jaja („ovo” - jajko, „lakto”- mleko)
- lakto-wegetarianizm - lakto-wegetarianie, prócz mięsa i ryb, wystrzegają się także jaj
- owo-wegetarianizm - Ovo-wegetarianie spożywają jaja, ale rezygnują z mleka i nabiału
- semiwegetarianizm – wykluczenie mięsa ssaków, dopuszczanie drobiu, ryb, owoców morza, jaj i nabiału
- pollowegetarianizm – dopuszcza drób, wyklucza mięso ssaków oraz ryb i owoców morza
- pescowegetarianizm – dopuszcza ryby, wyklucza mięso i drób
- weganizm - określany jako rygorystyczny wegetarianizm; Weganie/Veganie unikają wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, nie tylko produktów spożywczych, ale również do przedmiotów codziennego użytku, jak kosmetyki, produkty ze skóry, wełny czy jedwabiu.
Dlaczego dieta wegetariańska jest zdrowa?
Dieta wegetariańska jest bardzo często rekomendowana przez dietetyków, szczególnie przy otyłości i chorobach towarzyszących, podwyższonym poziomie cholesterolu. Mimo tego, iż uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet, wymaga bardzo racjonalnego podejścia i zbilansowania jadłospisu, by nie zabrakło w nim ważnych składników odżywczych takich jak np. białko czy kwasy tłuszczowe.
Jak wiadomo osoby będące na diecie wegetariańskiej zazwyczaj mają niższą masę ciała, niższy poziom cholesterolu we krwi, niższe ciśnienie tętnicze i odnotowuje się u nich znacznie mniej przypadków zawału serca, nadciśnienia, cukrzycy, osteoporozy i miażdżycy.
Dieta wegetariańska dobrze skomponowana pomaga uniknąć nadwagi i otyłości i wielu innych poważnych chorób. Jeśli dieta wegetariańska będzie prawidłowo zbilansowana pod kątem składników odżywczych przyniesie dużo pożytku.
Dzięki zmianie nawyków żywieniowych po pewnym czasie można poczuć przypływ energii, wzrost koncentracji zmniejszenie uczucia senności.
Białko w diecie wegetariańskiej - wybieraj mądrze
Będąc na diecie bezmięsnej musimy zwrócić szczególną uwagę na zawartość i źródło białka. Gdy wyeliminujemy mięso, ryby i nabiał musimy je zastąpić analogicznymi pokarmami pochodzenia roślinnego. Do wyboru mamy białko roślinne zawarte np. w orzechach, ziarnach i pestkach, roślinach strączkowych, nasionach a także niektórych warzywach świeżych.Jakie produkty zawierają dużo białka roślinnego?
Popularne i łatwo dostępne produkty bogate w białko dla wegetarian to oczywiście soja i jej pochodne takie jak tofu czy tempeh, białko pszeniczne, np. sejtan, algi morskie, białko z amarantusa, nasion konopii, komosy ryżowej, nasion chia, sezamu, orzechów i pestek a także wartościowych roślin strączkowych takich jak fasola, soczewica, bób, ciecierzyca, groch.
KUP w SKLEPIE
Bez mięsa - mniej znaczy więcej
Wiele osób będących na diecie wegetariańskiej i wegańskiej przyznaje, że początki bywają trudne. Właściwie skomponowanie wartościowych posiłków bywa czasochłonne i wymaga nauki gotowania niektórych potraw w zasadzie od nowa. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że dzieki konieczności znalezienia alternatywy dla mięsa i białka pochodzenia zwierzęcego wegetarianie stają się bardziej kreatywni w kuchni, pozwalają sobie na eksperymenty i nierzadko zmienia się dzięki temu również sposób żywienia całej rodziny.