Fiński, czy Chiński? - czyli Ksylitol jakiego nie znacie

2021-07-17
Sklepy stacjonarne lub internet, to tam najczęściej spędzamy czas na zakupach. Szukamy wybranych produktów, w tym ulubionych słodzików stewia, erytrytol i ksylitol. Aż tu nagle! Ksylitol Fiński i Chiński?! Zastanawiasz się, jak to możliwe?! Zawsze był jeden, a teraz są dwa? Szukasz, czytasz, jesteś w szoku? I ta cena! Jak to możliwe? Jaka jest różnica, smak, jakość? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy!

Co to jest ksylitol?

Ksylitol w pojęciu chemicznym to alkohol cukrowy, czyli jego skład to cząsteczki cukru i alkoholu. W produktach spożywczych występuje pod symbolem E967 oraz jako poliol. Naturalnie ksylitol występuje w wielu surowcach tj. owoce, warzywa, grzyby. Środek słodzący, który pozyskiwany jest głównie z kory brzozy (potocznie zwany cukrem brzozowym), jednak ostatnimi czasy na rynku można spotkać także ksylitol kukurydziany pochodzący z Chin.

Ksylitol z wyglądu przypomina cukier, w smaku jest również słodki, jednak posiada o 40% mniej kalorii. Na języku pozostawia lekki chłód i słabo wyczuwalny miętowy posmak.

Jakie właściwości posiada ksylitol?

Ksylitol posiada wiele cennych właściwości, które wykorzystywane są w przetwórstwie spożywczym, medycznym i kosmetycznym.

  • nie fermentuje w przewodzie pokarmowym
  • posiada niski indeks glikemiczny - 13, nie powoduje wyrzutu insuliny do krwi, nadaje się dla diabetyków
  • jest bardzo słodki, mało kaloryczny – świetna alternatywa dla cukru
  • wykazuje działanie bakteriobójcze, nie prowadzi do rozwoju drożdżycy
  • doskonały probiotyk wspomagający rozwój korzystnych mikroorganizmów flory bakteryjnej jelit
  • przeciwdziała rozwojowi Candida albicans - przyczyna występowania drożdżyc oraz Helicobacter pylori – odpowiedzialne za wrzody żołądka lub dwunastnicy 
  • zapobiega powstawaniu próchnicy, dlatego też często wykorzystywany jest w pastach do zębów, gumach do żucia
  • słodzidło niweluje nieprzyjemny zapach z ust 

Czy ksylitol posiada jakieś wady?

Tak, ale w niewielkiej ilości. Zastosowanie większej dawki ksylitolu może wywołać reakcję pokarmową min. efekt przeczyszczający, wzdęcia czy ból brzucha, dlatego też ważne jest stopniowe przyzwyczajanie organizmu do słodzidła. Dzienna dawka ksylitolu stanowi 15 g – 3 łyżeczki.

Ksylitol fiński i chiński, który lepszy?

Cukier brzozowy, jak sama nazwa wskazuje pozyskiwany jest z brzozy, która to zawiera duże ilości ksylanów – polisacharydów. Badania naukowe odkryły, że ksylitol łatwo można pozyskać także z kolb kukurydzy, metoda ta jest bardziej wydajniejszym rozwiązaniem, jak i tańszym. Głównym producentem ksylitolu z kukurydzy są Chiny, dlatego też wyróżniamy dwa rodzaje ksylitolu fiński i Chiński. Zadajemy sobie pytanie, czy jest między nimi różnica? Wyjaśniamy:

Ksylitol brzozowy, czyli fiński

- produkowany w Finlandii

- produkcja polega na przetwarzaniu masy drzewnej z brzozy – proces chemiczny, bez wykorzystania bakterii, grzybów i kwasów – produkcja bardziej ekologiczna

- surowce nie posiadają GMO, czyli produktów modyfikowanych genetycznie

Ksylitol chiński, z kolb kukurydzy

- produkowany w Chinach

- produkcja metodą chińską jest o wiele tańsza, dlatego też na rynku można zauważyć dużą różnicę w cenach między fińskim, a chińskim słodzidłem

- do produkcji wykorzystuje się dwóch rodzajów grzybów (Candida tropicalis oraz Candida guilliermondii) lub obróbki zwanej kwasową hydrolizą biomasy 

Największą obawą przy zakupie ksylitolu chińskiego jest jego produkcja, bowiem Chiny posiadają kukurydzę, która może być modyfikowana genetycznie, dlatego też ważne jest, aby podczas zakupu słodzidła zwracać uwagę na zapis „Nie zawiera GMO lub Produkt niemodyfikowany genetycznie”. Wtedy mamy pewność, że ksylitol pomimo swojego pochodzenia jest dla nas bezpieczny.

Jak używać ksylitolu?

Ksylitol, jako zamiennik cukru doskonale sprawdzi się do słodzenia kawy, herbaty i innych napojów. 

Świetny słodzik do ciast i deserów, należy jednak pamiętać, że ciasto drożdżowe nie wyrośnie (drożdże nie wchodzą w reakcję z ksylitolem).

Doskonały do przetworów, odporny na wysokie temperatury, nie traci naturalnych właściwości.

Przy użyciu żelatyny, trzeba użyć więcej ksylitolu, ponieważ osłabia on proces zastygania.

Na pytanie, czy warto kupować ksylitol chiński? Odpowiedź brzmi TAK, ponieważ ksylitole różnią się od siebie tylko surowcem z którego został wytworzony, metodą wytworzenia oraz krajem. Różnice w cenie mogą zadziwiać, jednak warto zastanowić się, czy warto przepłacać?

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

pixelpixel