Które orzechy są najzdrowsze? Dieta Keto - part 1
Orzechy to określenie różnego rodzaju nasion i owoców, które składają się z jadalnego jądra zamkniętego w twardej lub kruchej skorupie, łupinie. Charakterystyczną cechą orzechów jest wysoka zawartość tłuszczu i białka. Tłuszcze w orzechach podbijają znacząco kaloryczność tego specjału, są to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe.
Gatunki orzechów
Orzechy, jakie możemy spotkać w sklepach to przede wszystkim: brazylijskie, laskowe, włoskie, macadamia, nerkowce, arachidowe, pekan, piniowe, migdały i pistacje. Wszystkie dostępne w sklepie Zielona Esencja.
Właściwości orzechów
- źródło białka roślinnego
- źródło błonnika nierozpuszczalnego
- źródło zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych
- źródło witamin głównie z grupy B, witamina E
- źródło wartościowych składników mineralnych np. potasu, wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, sodu
Zalety jedzenia orzechów
Orzechy należą do grupy bardzo kalorycznych produktów, jednak ich właściwości są bardzo wartościowe, dlatego też nie powinno się rezygnować z dobrodziejstwa jakim obdarowują nasz organizm. Zaleca się spożycie porcji orzechów dziennie w ilości 30-50 g lub przysłowiową „garść orzechów dziennie”.
Zaleta nr 1
redukcja masy ciała – badania wykazują, że osoby które wprowadziły do swojej diety orzechy, posiadają mniejszy poziom tkanki tłuszczowej. Spożycie orzechów może pomagać w kontroli sytości, ze względu na ich wysoką gęstość energetyczną. Zawarte w nich tłuszcze powodują, znaczne zwiększenie sytości, dzięki temu nie mamy chęci na spożycie niezdrowych przekąsek.
Zaleta nr 2
obniżenie poziomu cukru we krwi – badania wykazują, że spożycie orzechów może poprawić wrażliwość na insulinę, może opóźnić rozwój i progresję cukrzycy typu 2.
Zaleta nr 3
obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL – dzięki kwasom tłuszczowym, poziom złego cholesterolu LDL zostaje znacznie obniżony, poprawia się przemiana materii oraz praca mózgu, układu nerwowego, układu pokarmowego, układu krążenia.
Zaleta nr 4
źródło antyoksydantów – orzechy to źródło witaminy A, C, E i selenu, które wpływają na procesy starzenia się, dlatego też polecane są szczególnie osobom w średnim, jak i starszym wieku.
Zaleta nr 5
działanie antynowotworowe – badania wykazują, że spożycie 28 g orzechów dziennie zmniejsza ryzyko zgonu o 20% (pod uwagę wzięto osoby z problemami zdrowotnymi min. chorobami serca, z nowotworami).
Czy orzechy mają wady?
Niestety, orzechy to źródło alergenów. Alergie na orzechy występują najczęściej u dzieci, jednak osoby starsze również nie mogą pozwolić sobie chociaż na minimalną ilość w diecie. Do orzechów uczulających należą min. orzechy włoskie, migdały, orzechy laskowe, nerkowce, pekany i pistacje.
Jak kupować orzechy?
- najlepiej kupować orzechy w całości, w łupinie - łupina chroni orzechy od ciepła, powietrza, światła i wilgoci, dlatego też warto rozłupywać orzechy przed spożyciem. Orzechy łuskane nie są trwałe i trzeba je przechowywać w szczelnie zamkniętym, suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.
- najzdrowsze są orzechy, które nie zostały poddane obróbce termicznej, czyli nie są prażone, pieczone - takie procesy powodują utratę ich części antyoksydantów.
Czy koniecznie jest moczenie orzechów przed spożyciem?
Orzechów nie trzeba moczyć przed jedzeniem, jednak proces ten powoduje, że uwalniają się enzymy, które zwiększają wartość odżywczą orzechów. Mocząc orzechy przed jedzeniem (najlepiej przez 8h) może przyczynić się do przyswojenia do 60% więcej składników odżywczych.
Już teraz zapraszamy Was na drugą część artykułu w której to omówimy poszczególne rodzaje orzechów. Dowiesz się, który orzech zawiera najwięcej kalorii, który orzech jest najzdrowszy, czy jak przedstawiają się makroskładniki orzechów. Zapraszamy!