PRZEPISY: 22.08 Światowy Dzień Mleka Roślinnego

2020-08-19
Mleko roślinne staje się coraz bardziej popularne na świecie. Ludzie zaczynają odżywiać się zdrowo, szukają smacznych i zdrowych zamienników tradycyjnego nabiału. Doskonałym rozwiązaniem są napoje roślinne, które z łatwością można przygotować w domu. Wystarczy tylko dobry blender - najlepiej kielichowy i składniki odpowiadające rodzajowi mleka roślinnego, które chcemy uzyskać. Zaprszamy do przepisów.

Mleko roślinne to zdrowszy zamiennik tradycyjnego mleka. Osoby które nie mogą lub nie chcą spożywać nabiału powinny korzystać z dobrodziejstwa tego napoju, jednak trzeba pamiętać, że każde mleko roślinne różni się od siebie składem i jakością.

W sklepach można zauważyć coraz większy wybór napojów roślinnych. Przy zakupie powinniśmy wybierać mleko wzbogacone w wapń, witaminę B12 i witaminę D. Zwróćmy tez uwagę na zawartość białka i cukrów, a także na to czy mleko jest bezglutenowe (dla osób będących na diecie bezglutenowej). Łatwo można przynieść do domu produkt, który o dziwo okaże się, że jest mało wartościowy i w dodatku posiada dużą zawartość cukru.

Modne staje się robienie własnego mleka roślinnego. Cały proces tworzenia nie jest długi i pracochłonny. Jednak pamiętajmy, że domowy napój roślinny nie jest wzbogacony w ważny dla naszego organizmu wapń, dlatego też powinniśmy spożywać produkty bogate w ten składnik lub korzystać z suplementów diety.

Domowe mleko migdałowe

Migdały zalać zimną wodą, pozostawić na noc - 12h. W ten sposób skórki namiękną i będą łatwiejsze do strawienia. Przed blendowaniem można też migdały obrać ze skórek (w sklepach można kupić migdały balnszowane, dostępne w sklepie zielonaesencja.pl).

Po czasie migdały odcedzić i przesypać do blendera, zalać wodą i zmielić do momentu, aż powstanie biały płyn (mielić na wysokich obrotach robota).

Przygotować sito wyłożone gazą. Napój przelać na sito, mocno odcisnąć mleko. Z proporcji powstanie trochę ponad 1 litr mleka.
Powstały płyn przelać do szklanych butelek lub słoika, przechowywać w lodówce do 3 dni.

Pozostałą masę migdałową można wysuszyć - w piekarniku przy niskiej temperaturze i użyć w wypiekach bezglutenowych jako mąkę migdałową.
mleko-roslinne-DIY-blog-zielonaesencja

Domowe mleko kokosowe

Wodę przelać do garnka, podgrzać, ale nie gotować. Woda musi być gorąca.

Wiórki połączyć z dwoma szklankami ciepłej wody, przelać do blendera kielichowego i blendować około 3 minuty, do momentu aż powstanie mleko kokosowe. 
Mleko przelać przez sitko, dokładnie wycisnąć wiórki.

Wyciśnięte wiórki ponownie zalać 2 szklankami wody i jeszcze raz zblendować, przelać na sito i wycisnąć.

Gotowe mleko kokosowe przelać do szklanej butelki, słoika. 
Mleko kokosowe przechowywać do 4 dni w lodówce.

Domowe mleko owsiane

Płatki owsiane rozdrobnić w blenderze na „mąkę” i odsypać do dużego słoja (lub garnka), zalać gorącą wodą odstawić na 30 minut. W międzyczasie przygotować sito wyłożone gazą.

Po czasie, płatki przemieszać i wylać zawartość na sito. Pozostałą papkę przecisnąć drewnianym tłuczkiem.

Mleko przelać do szklanych butelek lub słoika, przechowywać w lodówce do 3 dni.

Zielona Esencja życzy Smacznego!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

Płatki owsiane 1 kg - naturalne

Płatki owsiane 1 kg - naturalne

8,29 zł brutto82.90 pkt.
8,29 zł / ml brutto
Przejdź do produktu
Migdały całe naturalne - duże 500 g - do wypieków

Migdały całe naturalne - duże 500 g - do wypieków

19,99 zł brutto199.90 pkt.
39,98 zł / l brutto
Przejdź do produktu
pixelpixelpixel