PRZEPISY: 22.08 Światowy Dzień Mleka Roślinnego
Mleko roślinne to zdrowszy zamiennik tradycyjnego mleka. Osoby które nie mogą lub nie chcą spożywać nabiału powinny korzystać z dobrodziejstwa tego napoju, jednak trzeba pamiętać, że każde mleko roślinne różni się od siebie składem i jakością.
W sklepach można zauważyć coraz większy wybór napojów roślinnych. Przy zakupie powinniśmy wybierać mleko wzbogacone w wapń, witaminę B12 i witaminę D. Zwróćmy tez uwagę na zawartość białka i cukrów, a także na to czy mleko jest bezglutenowe (dla osób będących na diecie bezglutenowej). Łatwo można przynieść do domu produkt, który o dziwo okaże się, że jest mało wartościowy i w dodatku posiada dużą zawartość cukru.
Modne staje się robienie własnego mleka roślinnego. Cały proces tworzenia nie jest długi i pracochłonny. Jednak pamiętajmy, że domowy napój roślinny nie jest wzbogacony w ważny dla naszego organizmu wapń, dlatego też powinniśmy spożywać produkty bogate w ten składnik lub korzystać z suplementów diety.
Domowe mleko migdałowe
-
1 szklanka migdałów
-
4 szklanki wody
Migdały zalać zimną wodą, pozostawić na noc - 12h. W ten sposób skórki namiękną i będą łatwiejsze do strawienia. Przed blendowaniem można też migdały obrać ze skórek (w sklepach można kupić migdały balnszowane, dostępne w sklepie zielonaesencja.pl).
Po czasie migdały odcedzić i przesypać do blendera, zalać wodą i zmielić do momentu, aż powstanie biały płyn (mielić na wysokich obrotach robota).
Przygotować sito wyłożone gazą. Napój przelać na sito, mocno odcisnąć mleko. Z proporcji powstanie trochę ponad 1 litr mleka.
Powstały płyn przelać do szklanych butelek lub słoika, przechowywać w lodówce do 3 dni.
Pozostałą masę migdałową można wysuszyć - w piekarniku przy niskiej temperaturze i użyć w wypiekach bezglutenowych jako mąkę migdałową.
Domowe mleko kokosowe
-
1 szklanka wiórek kokosowych
-
4 szklanki wody niegazowanej
Wodę przelać do garnka, podgrzać, ale nie gotować. Woda musi być gorąca.
Wiórki połączyć z dwoma szklankami ciepłej wody, przelać do blendera kielichowego i blendować około 3 minuty, do momentu aż powstanie mleko kokosowe. Mleko przelać przez sitko, dokładnie wycisnąć wiórki.
Wyciśnięte wiórki ponownie zalać 2 szklankami wody i jeszcze raz zblendować, przelać na sito i wycisnąć.
Gotowe mleko kokosowe przelać do szklanej butelki, słoika. Mleko kokosowe przechowywać do 4 dni w lodówce.
Domowe mleko owsiane
-
200 g płatków owsianych
-
1500 ml gorącej wody
Płatki owsiane rozdrobnić w blenderze na „mąkę” i odsypać do dużego słoja (lub garnka), zalać gorącą wodą odstawić na 30 minut. W międzyczasie przygotować sito wyłożone gazą.
Po czasie, płatki przemieszać i wylać zawartość na sito. Pozostałą papkę przecisnąć drewnianym tłuczkiem.
Mleko przelać do szklanych butelek lub słoika, przechowywać w lodówce do 3 dni.
Zielona Esencja życzy Smacznego!