Idealna nie tylko w kuchni Ketogenicznej - KETO mąka łubinowa - z czym to się je?
Dieta Ketogeniczna i Low Carb zrewolucjonizowały sposób żywienia milionów ludzi na całym świecie. Produkty niskowęglowodanowe i wysokobiałkowe są cenione przez osoby zwracające szczególną uwagę na odżywianie i zdrowy styl życia. Białe, mocno przetworzone i tradycyjne produkty zbożowe coraz częściej zastępowane są przez różnego rodzaju naturalne substytuty mąki. Takim rewolucyjnym zamiennikiem białej mąki w diecie keto i nie tylko jest mąka łubinowa pozyskiwana z nasion łubinu. Te niepozorne strączki, przypominające kształtem ziarenka bobu, są pełne białka, błonnika i cennych wartości odżywczych, a do tego zawierają niewiele węglowodanów. Doskonale zastępują białą mąkę, ale także soję i inne strączki. Produkty z dodatkiem mąki łubinowej są także świetnym zamiennikiem mięsa i źródłem białka w diecie wegan i wegetarian. Jeśli jesteście ciekawi co to takiego ten łubin, z czym to się je i jak stosować mąkę łubinową w kuchni - koniecznie przeczytajcie ten wpis blogowy.
Co to jest łubin? Z czego jest mąka łubinowa?
Łubiny (inaczej białe łubiny) to owoce jednorocznej rośliny łubinu wąskolistnego należącej do rodziny Fabaceae (Leguminosae), rodzaju Lupinus, Gatunki albus.
Nasiona łubinu mają spore rozmiary, nieco przypominają nasiona bobu. Łubiny są intensywnie żółte, o kształcie dyskoidalnym, zaokrąglone i spłaszczone.
Łubin jest często sadzony w naszych ogródkach przydomowych ze względu na piękne groniaste kwiatostany, stanowi też zielony nawóz i popularną paszę dla zwierząt.
Jednak ważne jest, żeby pamiętać, że w celach spożywczych należy używać nasion łubinu do tego przeznaczonych - te z domowego ogródka mogą zawierać szkodliwe alkaloidy i nie nadają się do spożycia. Do wytwarzania mąki łubinowej używa się specjalnych uprawnych gatunków łubinu, które są bezpieczne dla zdrowia.
Jakie właściwości ma łubin i mąka łubinowa?
Nasiona łubinu jadano już od czasów rzymskich.
Łubin wąskolistny to roślina strączkowa bardzo bogata w białko (nawet do 40% zawartości w suchej masie), złożone cukry oraz błonnik, co sprawia, że jest doskonałym składnikiem popularnej diety ketogenicznej. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wielu cennych składników odżywczych. Jest też naturalnie bezglutenowa.
Łubin jest źródłem białek, błonnika, ale także wielu innych cennych składników odżywczych. Łubiny są doskonałym źródłem choliny, która uczestniczy w budowie struktury błony komórkowej, fenoli czyli przeciwutleniaczy, saponin i fitosteroli - cząsteczek skutecznie obniżających poziom cholesterolu.
Zalety łubinu:
- ma najniższy indeks glikemiczny spośród roślin strączkowych
- regularnie spożywany może obniżać poziom glukozy we krwi
- jest bezpieczny dla cukrzyków
- polecany dla osób z nadwagą i na diecie KETO
- jest bogaty w antyoksydanty
- posiada dużo błonnika
- jest sycący
- zdrowy dla układu pokarmowego
- naturalnie nie zawiera glutenu
- jest źródłem kwasu foliowego
- zawiera mikroelementy i pierwiastki tj. cynk, fosfor, żelazo, wapń, magnez, potas
- jest źródłem witamin z grupy B
Dodanie mąki łubinowej do wypieków i potraw umożliwia uzupełnienie puli niezbędnych aminokwasów, zwiększenie całkowitej ilości białek, zwiększenie błonnika, zmniejszenie całkowitej ilości węglowodanów w diecie. Ponadto właściwości łubinu mogą wpływać na zmniejszenie indeksu glikemicznego, zwiększenie ilości przyjmowanego żelaza i zwiększenie spożycia cząsteczek fitoterapeutycznych. Według niektórych badań poprzez spożywanie żywności składającej się z 10% mąki łubinowej możliwe jest uzyskanie wielu korzyści żywieniowych.
Do czego wykorzystać mąkę łubinową i nasiona łubinu?
Łubin jest to idealny składnik w diecie bezglutenowej i ketogenicznej.
Mąka z łubinu będzie nadawała się do wyrobu chleba, ciastek, makaronów, sosów, naleśników czy nawet pierogów.
Łubin coraz częściej służy, jako baza do przygotowywania potraw dla wegetarian. Jest składnikiem wędlin tradycyjnych i wegańskich - ze względu na zawartość białka bywa, że zastępuje soję.
Mąka łubinowa zawiera w swoim składzie od 30-40% białka, ponad 20% błonnika, sporo tłuszczów, a także węglowodany, jednak tych jest z reguły ok 10% - czyli niewiele jak na "mąkę".
Jak spożywać mąkę łubinową?
Mąka łubinowa absorbuje więcej płynów, dlatego należy pamiętać o dodaniu większej ilości wody przyrządzając potrawy z mąką łubinową. Np. gdy zastępuje się w przepisach mąkę kokosową mąką łubinową, powinno się dwukrotnie zwiększyć ilość mąki łubinowej (i płynów oczywiście).
Pośród warzywnych mąk mąka łubinowa jest jedną z najbogatszych w białka, mąka z łubinu ma również dużą wartość energetyczną, sporo błonnika, który dobrze działa na procesy trawienne.
Jak smakuje mąka łubinowa?
Mąka łubinowa jest mąką strączkową, ma więc teksturę nieco przypominającą mąkę sojową czy z ciecierzycy. Mąka łubinowa jest żółta, o czym warto pamiętać przygotowując wypieki - chleb czy ciasto z dodatkiem mąki łubinowej będzie miał żółtawy kolor:)
Mąka łubinowa może mieć lekko gorzkawy posmak - nie jest on mocno wyczuwalny, jednak podczas pieczenia i obróbki oraz zmieszaniu z innymi rodzajami mąk goryczka mąki łubinowej jest praktycznie niewyczuwalna. Poza tym smakuje całkiem nieźle - spróbujcie sami!
Co robić z łubinu?
Nasiona łubinu można by wykorzystać do uzyskania niskotłuszczowych kiełbasek, hummusu z łubinu, ugotowane ziarna łubinu można dodać do dań obiadowych, do zagęszczania zup warzywnych, sosów i w zasadzie do wszystkich potraw wegetariańskich. Zmielony łubin w postaci mąki będzie doskonały do przyrządzenia wegetariańskich i wegańskich klopsików czy kotletów, może też z powodzeniem zastąpić cieciorkę w falafelach i hummusie. Tak jak z soi, z nasion łubinu można zrobić mleko łubinowe czy tzw. "lufu” - tofu z łubinu.
W krajach zachodnich można już kupić w sklepach ze zdrową żywnością substytut mleka wyprodukowany właśnie z białek łubinu i ponoć sprawdza się jako baza do produkcji lodów czy sera, a ponieważ nie zawiera laktozy ani cholesterolu i ma neutralny smak i obfituje w wielonienasycone kwasy tłuszczowe takie mleko łubinowe nadaje się do stosowanie w diecie osób ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi.
Mąkę łubinową stosuje się w wielu przepisach na keto pieczywo i słodkie wypieki, ze względu na niską zawartość węglowodanów i mnóstwo białek, mąka łubinowa w diecie keto jest po prostu niezastąpiona!
Czy mąka łubinowa jest trująca?
Z pewnością nie należy jeść łubinu ogrodowego, a wąskolistny warto kupować od certyfikowanych rolników :) lub wysiać ze sprawdzonych nasion
Pamiętajmy jednak, że łubin jest również bogaty w niepożądane substancje, takie jak niektóre alkaloidy (toksyna wolfo, lupanina i oscypanina) oraz pewne związki przeciw-żywieniowe (lecytyna i inhibitory trypsyny). Są to jednak związki nietrwałe termicznie i są niemal całkowicie niszczone po ugotowaniu. Dlatego konieczne jest zwrócenie uwagi na wyeliminowanie wszystkich śladów wyżej wymienionych alkaloidów i kupowanie mąki łubinowej od sprawdzonych certyfikowanych dostawców.
Zastosowanie łubinu w kosmetykach anti-age
Rosliny i nasiona łubinu wykorzystywane są także w kosmetykach. Ekstrakt z łubinu ma właściwości przeciwutleniające. Ponadto jeden ze składników ekstraktu - Lupeol - jest odpowiedzialny za stymulację syntezy kolagenu. Stosowany w kremach, balsamach i produktach anti-ageing. Ekstrakty z łubinu znajdziemy w składzie kosmetyków (czyli w tzw. Inci) pod nazwami : Lupin Extract (Lupinus Albus), Lupinus Albus (White Lupin) Protein, Lupinus Albus (Lupinus Albus Seed Oil), Hydrolyzed Lupine Seed Extract.
Łubin i mąka łubinowa to żywność przyszłości - jego uprawa nie jest bardzo wymagająca, dobrze wpływa na glebę, gwarantuje duże zbiory, a właściwości tej cudownej rośliny są coraz bardziej doceniane zarówno przez świadomych konsumentów jak i przez przemysł spożywczy.
Mąkę łubinową polskiej produkcji znajdziesz w ofercie sklepu internetowego zielonaesencja.pl - tu także mamy całą gamę produktów polecanych w diecie Keto i Low Carb.