Kimchi prosty przepis dla początkujacych czyli jak zrobić w domu własne kimchi?
Dziś będzie ostro!
Charakterystyczna pikanteria papryczki gochugaru, imbir, czosnek, cebula, sos sojowy, bądź sos rybny - niewiele przypraw, które nadają kimchi jej charakterystyczny niepowtarzalny smak! Oprócz tego niezwykła chrupkość i delikatnie stłumiony smak warzyw będących bazą tradycyjnego kimchi: kapusta pekińska, rzodkiew, marchew, cebula, ogórek i wiele innych wariantów, które sprawiają, że ta kiszonka ma specyficzny i naturalny smak.
Dlaczego warto robić kimchi w domu?
Kimchi tak jak inne kiszonki, np.: kiszona kapusta czy kiszone ogórki z łatwością możemy przygotować sami w domu i cieszyć się jej niepowtarzalnym smakiem oraz właściwościami zdrowotnymi.
Dzisiaj dajemy Wam 2 proste przepisy na domowe kimchi, które bez problemu zrobicie sami w domu. Wskażemy Wam jak dokładnie przygotować kimchi, abyście uniknęli błędów, które można popełnić w trakcie tego procesu. Nasze przepisy na kimchi są proste i sprawdzone, dlatego jeśli zastosujesz się do nich to na pewno Ci wyjdzie!
Kilka słów o kimchi: dlaczego kimchi jest zdrowe?
Nazwa "kimchi" pochodzi z języka koreańskiego. Etymologicznie, jej korzenie sięgają starożytnych terminów odnoszących się do procesu fermentacji i marynowania warzyw. Słowo "kimchi" wywodzi się od słowa shimchae, które oznacza "zamoczone warzywa". Początkowo było to danie stworzone z myślą o przechowywaniu warzyw na zimę, kiedy produkty świeże były trudniej dostępne. Kimchi to tradycyjne danie rodem z kuchni koreańskiej, składające się z ukiszonych i sfermentowanych warzyw.
Znaczną rolę w procesie produkcji kimchi odgrywa pikantna papryczka gochugaru, która bogata jest w witaminę C oraz beta-karoten, zawiera antyoksydanty, które pomagają zwalczyć wolne rodniki. Kapsaicyna, czyli związek, który jest odpowiedzialny za pikantność tej papryczki ma właściwości przeciwzapalne oraz wspiera metabolizm. Pikantność tej papryczki może pozytywnie wpływać na krążenie krwi oraz wspierać funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Dzięki procesowi fermentacji tworzą się korzystne dla naszego zdrowia bakterie, takie jak Lactobacillus, stanowią one probiotyki pozytywnie wpływające na zdrowie i kondycje naszych jelit. Probiotyki wspierają proces trawienia, a także wspomagają procesy zwalczania infekcji, dzięki czemu przyczyniają się do podnoszenia naszej odporności.
Kimchi zawiera przeciwutleniacze, które wspierają walkę z wolnymi rodnikami oraz mogą zapobiegać powstawaniu wielu chorób, w tym nowotworów.
Jest to danie niskokaloryczne, dzięki czemu możemy je jeść nawet wtedy, kiedy jesteśmy na diecie z deficytem kalorycznym.
Ponadto kimchi to bogactwo witamin A, B, C oraz minerałów takich jak wapń, fosfor, selen i żelazo. Kiszonka ta cechuje się także wysoką zawartością błonnika, który wspiera pracę układu pokarmowego i dobroczynnie wpływa na zdrowie naszych jelit.
Dwa proste przepisy na domowe kimchi!
Nasze dwa przepisy są sprawdzone i za każdym razem wychodzą wyśmienicie, jednak musicie pamiętać o kilku zasadach. Przygotowanie kiszonki wymaga zachowania zasad higieny typowej dla przygotowywania kiszonek. Przede wszystkim musicie dokładnie umyć ręce, warzywa oraz pojemniki/słoiki i narzędzia używane do przyrządzania kimchi. Słoiki oraz naczynia, w których kimchi będzie dojrzewać warto wyparzyć. Raz dziennie warto otworzyć pojemnik i odgazować kiszonkę. Kimchi nie trzeba niczym dociskać, ponieważ dzięki paście ryżowej warzywa są wystarczająco ciężkie i zbite oraz dobrze poddają się grawitacji.
Przepis pierwszy - Kimchi uniwersalne z sosem rybnym lub sosem Worcester
Składniki na pastę:
- 1 szklanka wody
- 2-3 łyżki mąki ryżowej Green Essence (jak najdrobniejsza)
- 1 łyżka cukru (może być trzcinowy)
- 2-4 łyżek papryczki gochugaru lub pół opakowania papryczki gochugaru Green Essence
- 4-6 łyżek sosu rybnego lub sosu Worcester
- 4 ząbki czosnku (bardzo drobno posiekane, starte na tarce lub zblendowane)
- ok.100g kłącza imbiru (starte na tarce lub zblendowane)
- 1/4 łyżeczki soli (opcjonalnie)
Warzywa do kiszonki:
- ponad 1kg kapusty pekińskiej
- 1 duża lub 2 średnie marchewki
- szczypiorek lub dymka (pokrojona w drobne piórka)
- biała rzodkiew lub delikatniejsza odmiana rzepy (NIE CZARNA!)
- ok.25-30g soli kamiennej
Przygotowanie warzyw:
Kapustę przekroić wzdłuż na cztery części i pokroić na około 3-4 cm kawałki. Kapustę pekińską przełożyć do dużej miski, zasypać solą, zalać nie więcej niż szklanką wody, docisnąć talerzykiem obciążonym słoikiem lub zakleić folią spożywczą i odstawić na co najmniej 6 godzin - jeśli chcemy mieć szybciej gotowe kimchi można zostawić kapustę w solance nawet na 24 godziny! Gdy kapusta puści soki należy ją porządnie opłukać, odcedzić, dokładnie odcisnąć z wody i przełożyć do dużej miski. Pokroić warzywa: marchew, rzodkiew, dymkę/szczypiorek - najlepsze są cienkie talarki lub pół centymetrowe słupki.
Przygotowanie pasty:
Teraz można przystąpić do przygotowania pasty z papryczki gochugaru. Należy zagotować szklankę wody, dodać powoli mąkę ryżową cały czas mieszając - wyjdzie gęsty kleik - po chwili dodać łyżkę cukru. Zdjąć z ognia i odstawić do przestudzenia. Następnie dodać imbir, czosnek, gochugaru, sos rybny/worcester/sojowy i dokładnie wymieszać.
Przygotowanie:
Nałożyć gumowe rękawiczki i wymieszać w dużej misce odciśniętą i wypłukaną kapustę i pokrojone warzywa, szczypiorek/dymkę z pastą. Pastę dokładnie wcieramy w warzywa tak, by nabrały żywego koloru. Kiedy całość będzie dobrze wymieszana, przełożyć do wyparzonego pojemnika, zamknąć i zostawić w temperaturze pokojowej na 3-5 dni, czyli do momentu, aż kimchi zrobi się lekko kwaśne. Po upływie maksymalnie tygodnia należy przełożyć do mniejszych słoików i przechowywać w lodówce lub spiżarni - w dość chłodnym miejscu, żeby spowolnić proces fermentacji można włożyć do lodówki i wykorzystywać wtedy, kiedy najdzie Was ochota.
Jak sami widzicie przygotowanie kimchi zajmuje od 7 do 24 godzin. To nieco więcej czasu niż tradycyjne kiszenie kapusty czy ogórków, ale niepowtarzalny smak, aromat i kolor kimchi zrekompensuje ten wysiłek!
Przepis drugi - Kimchi domowe
Warzywa i składniki do kiszonki:
- ponad 1kg kapusty pekińskiej
- 1 czerwona cebula
- por
- czerwona papryka
- 1 łyżka papryczki gochugaru Green Essence
- marchew
- biała rzodkiew
- kawałek kłącza imbiru
- kilka ząbków czosnku
- 3-4 łyżki soli
- 2 łyżki sosu sojowego
Przygotowanie kapusty i warzyw:
Kapustę pekińską pokroić najpierw na ćwiartki i dalej w kawałki. Do garna nalać zimną wodę i posolić 3-4 łyżkami soli. W solance kapustę moczyć przez minimum 8 godzin - można zostawić na noc. Kiedy puści sok opłukać ją porządnie w wodzie, odcedzić i dobrze odcisnąć z wody.
Wycisnąć kilka ząbków czosnku i pokroić drobno imbir i cebulę - można też zblendować razem - zalać sosem sojowym i dodać łyżkę gochugaru. Wymieszać wszystko razem, przykryć folią spożywczą i pozostawić na taki sam czas jak kapustę. Warzywa do kiszonki najlepiej zetrzeć za pomocą obieraczki w cienkie paski.
Składniki na pastę:
- 1 szklanka wody
- 3 łyżki mąki ryżowej Green Essence
- 1 łyżka cukru
- 2-3 łyżki papryczki gochugaru Green Essence
- 4-6 łyżek sosu sojowego
- 2 ząbki czosnku (drobno posiekane)
- mały kawałek kłącza imbiru (bardzo drobno posiekany)
- 1/2 łyżeczki soli (opcjonalnie)
Przygotowanie pasty:
Szklankę wody zagotować, dodać mąkę ryżową i łyżkę cukru - wymieszać do uzyskania gładkiej konsystencji, po przestygnięciu dodać pozostałe składniki i wymieszać.
Przygotowanie:
Cienkie paski warzyw połączyć z odsączoną kapustą, pastą ryżową, sosem i przełożyć do pojemników lub słoików i odstawić na 24 godziny w ciepłe miejsce. Następnie przestawić do lodówki lub w inne chłodne miejsce. Kimchi jest dobre do spożycia po około tygodniu.
Ogólnie uważa się, że kimchi jest gotowe po 5-7 dniach. Koneserzy kimchi uważają, że najlepsze jest dopiero po około 3 tygodniach.
Smacznego!