PRODUKT TYGODNIA: Matcha - niekwestionowana królowa herbat
Ten drobny proszek o żywym zielonym kolorze i specyficznym zapachu nie przypomina wyglądem tradycyjnych herbat. Sposób parzenia Matchy nieco różni się od tradycyjnego zaparzania herbaty. Jednak kto raz spróbował tego smaku na pewno go zapamięta. Nie każdemu przypadnie do gustu roślinny i charakterystyczny posmak przypominający algi, jednak biorąc pod uwagę działanie i wyjątkowe właściwości Matchy warto codziennie wypijać maleńką czarkę tego drogocennego napoju.
Jak powstaje Matcha?
Dzięki charakterystycznemu procesowi produkcji Matcha zyskuje żywo-zielony kolor i specyficzny aromat. Na 2-3 tygodnie przed właściwymi zbiorami krzewy zielonej herbaty (zwłaszcza gatunku tencha) przeznaczone na Matchę osłaniane są przed słońcem przy użyciu bambusowych mat, to spowalnia ich wzrost, dzięki czemu liście nabierają jaśniejszego odcienia zieleni i zaczynają wytwarzać aminokwasy. W wyniku tego procesu herbata Matcha jest słodsza i bardziej aromatyczna od tradycyjnych gatunków zielonej herbaty. Po zebraniu liści suszy się je, a następnie ściera na bardzo drobny proszek za pomocą kamiennych lub granitowych żaren.Historia Matchy
Matcha dotarła jako zielona herbata w proszku do Japonii z Chin, które od VIII wieku słynęły z ceremoniału picia herbaty, a jej picie było elementem towarzyskich spotkań. w XV wieku stała się bazą dla japońskiego nurtu Chado, (po jap. droga herbaty). Jako podstawa Chado ceremonia herbaciana jest ściśle związana z rytuałami buddyzmu Zen. Picie zielonej herbaty nie tylko wspomagało proces medytacji mnichów, ale ponoć wg,. wierzeń niektórych praktykujących buddyzm stało się środkiem do osiągnięcia oświecenia. Tradycyjne ofiarowanie czarki Matchy Buddzie, było częścią codziennych praktyk świątynnych.Matcha i jej bogactwo zdrowia
Matcha jest istną bombą przeciwutleniaczy. To one wymiatają wolne rodniki z organizmów, przywracają równowagę i wspomagają w walce układ odpornościowy. Dzięki antyoksydantom procesy starzenia ulegają spowolnieniu. Jak wiadomo bogatym źródłem przeciwutleniaczy są świeże owoce i warzywa, ale to właśnie Matcha ma największe stężenie przeciwutleniaczy w skali ORAC czyli specjalnie opracowanej skali produktów spożywczych, która informuje o zawartości w nich przeciwutleniaczy.Herbata Matcha jest bogatym źródłem katechin. Katechiny spośród wszystkich przeciwutleniaczy, wyróżniają się tym, że posiadają szczególne właściwości neutralizowania aktywności wolnych rodników. Katechiny zmniejszają ryzyko miażdżycy, działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, obniżają poziom cholesterolu we krwi, odgrywają również znaczącą rolę ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Szczególnie silnym antyoksydantem jest obecna w Matchy pochodna katechiny o nazwie EGCG. Ten organiczny związek chemiczny wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe i jest przeciwutleniaczem 100 razy silniejszym niż witamina C! Z tego wynika, że jedna filiżanka Matchy zawiera 10 razy więcej antyoksydantów niż jedna filiżanka zwykłego naparu z zielonej herbaty. EGCG nie rozkłada się pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego Matcha może być zalewana gorąca wodą, nie tracąc przy tym swoich właściwości leczniczych.
Matcha jako przedmiot badań naukowców
Badania przeprowadzone w 2003 roku na Uniwersytecie w Colorado wykazały, że Matcha zawiera aż 137 razy więcej antyoksydantów niż zwykła zielona herbata!
Poza tym Matchę wyróżnia duża zawartość L-teaniny, aminokwasu z grupy σ-aminokwasów niebiałkowych, który wspomaga wysoki stopień relaksacji umysłowej przy jednoczesnym zachowaniu dużej czujności. To oznacza w praktyce, że L-teanina ułatwia wprowadzanie pracy mózgu do częstotliwości fal alfa, które uaktywniają się w stanie głębokiego relaksu umysłu. Z tego też względu Matcha jest bardzo często spożywana przez mnichów Zen, którzy praktykują głęboką medytację.
Jak widać Matcha sprzyja utrzymaniu stanu koncentracji i jasności umysłu bez wywoływania ogólnego stanu pobudzenia organizmu, jak to się dzieje w przypadku działania kofeiny.
Matcha na odchudzanie
Matcha jest idealnym produktem wspomagającym osoby odchudzające się. Potwierdzają to badania na myszach opublikowane w 2004 roku, które pokazały, że herbaty bogate w kombinację katechin, kofeiny i L-teaniny, których bogactwo posiada Matcha, sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej i przyspieszają metabolizm.
Podobne wyniki uzyskiwali również inni badacze, np. naukowcy z Japonii obserwowali wpływ spożywania herbat zawierających odpowiednio 690 i 22 mg katechin na 35 zdrowych mężczyzn. Po dwunastu tygodniach zanotowano wyraźną redukcję tkanki tłuszczowej i obniżenie poziomu cholesterolu u badanych spożywających herbatę o wysokiej zawartości katechin.
Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu, związku odpowiadającego za intensywny zielony kolor liści Matchy, posiada ona właściwości oczyszczające organizm z toksyn. Dzięki metodzie produkcji Matchy czyli zacienianiu krzewów herbacianych trzy tygodnie przed zbiorem, ilość chlorofilu w liściach wzrasta i dzięki temu Matcha ma piękny, intensywny zielony kolor i jest taka zdrowa.